DonanımHaberler

ZTE 5nm Çip Seti Teknolojisini İthal Etmeye Başladı

ZTE çip tasarımı ve geliştirme yeteneklerine ulaştığını belirtti.

Bugün erken saatlerde (17 Haziran 2020) ZTE , çip tasarımı ve geliştirme yeteneklerine ulaştığını belirtti. Halihazırda 7nm işlemcilerin seri üretilmesi ve küresel 5G altyapılarında kullanılması, 5nm işlem teknolojisini de ithal etmeye başladı.

Unutmayın bu yongalar 5G SoC (yonga sistemi) değil, 5G ekipman ve altyapısı için temel bir parçadır. Şu anda, Çin’de 5nm süreçler üzerine kurulmuş yongalar geliştirebilen şirket sayısı fazla değil. Huawei , bu vakaya başka bir örnektir, söylenti Kirin 1020 çipi de 5 nm’lik bir süreç üzerine inşa edilmiştir.

İçe aktarılan yeni 5nm çip teknolojisi de ZTE’yi yarı iletken alanındaki en son standartlara getirecek. Bu aynı zamanda şirketin artık ABD merkezli şirketlere veya tedarikçilere güvenmek zorunda kalmayacağı anlamına geliyor. Ayrıca, Çin endüstride hız kazanırken yarı iletken pazarında da kayda değer bir kaymaya işaret ediyor.

ZTE tarafından son zamanlarda özellikle çip gelişimi için araştırma ve geliştirme departmanına yatırım yapıyor. Şirketin başkan yardımcısına göre ZTE 1,7 milyar ABD Dolar harcadı. ABD yaptırımları TSMC’den Huawei’ye yonga tedarikini kestiğinde , Çinli akıllı telefon satıcısı alternatifler arıyor ve yerel yarı iletken firmalara da büyük yatırım yapıyor. Bu nedenle ZTE’nin bir çip dökümhanesi olması da yakın gelecekte güvenilir bir aday olabilir.

Kaynak
Kaynak
Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.