HaberlerSosyal Medya

Zoom Kullanıcıları Dikkat! Skandal Bitmek Bilmiyor.

Cyble, yüz binlerce Zoom kullanıcısının hesap bilgilerinin hacker’ların uğrak yeri dark web’te satışa sunulduğunu tespit etti. Satışa sunulmakta olan bilgiler arasında Zoom kullanıcılarının e-posta adresleri ve şifreleri yer almakta. Eğer Zoom kullanıcısı iseniz yüz bini aşkın kişinin arasında siz de olabilirsiniz.

Yüz binlerce Zoom kullanıcısının bilgilerini satmışlar!

Zoom üstündeki tartışmalar hala sürüyor. Bu tartışmaların çoğu güvenlik sorunlarından ortaya çıkıyor. Zira, Zoom’da yaşanan Zoombombing saldırısı sonrası Zoom’un bazı güvenlik sorunlarına karşı savunma gösteremediği fark edildi. Tüm bunların üzerine ülkemizde Zoom üyeliği satın alan öğretmenler, nereden geldiği belirsiz bir ücret kesimi ile karşı karşıya kaldı. Hal böyle olunca pek çok ülke ve pek çok şirket Zoom kullanımını yasakladı. Siber güvenlik şirketi Cyble’ın son araştırmasına bakılırsa Zoom hakkındaki güvenlik tartışmaları daha da alevlenecek.

Binlerce Zoom Hesabını Satılığa Çıkarmışlar

Siber güvenlik şirketi Cyble, bir hacker topluluğunun yüz binlerce Zoom kullanıcısının hesap bilgilerini sattığını tespit etti. Olayı yakından incelemek için şirket enteresan bir yol denedi. Cyble, söz konusu hesap bilgilerini hesap başı 00.020 dolar ödeyerek satın aldı. Toplamda 530 bin Zoom kullanıcısının hesap bilgilerini hacker’lardan satın alan şirket, yer alan bilgilerde çeşitli eğitim kurumlarının ve şirketlerin hesap bilgilerinin dahi hacker’lar tarafından ele geçirildiğini gördü.

 

Zoom Saldırısı Yeni Olmayabilirmi ?

Satın aldığı hesap bilgilerini derleyen Cyble, saldırıdan etkilenen kişilerle iletişim kurdu. Tam bu esnada saldırının nereden kaynaklandığına dair önemli bir ipucuna ulaşıldı. Zira, hesap bilgisi paylaşılan bir kişi listede yer alan hesap şifresinin eski olduğunu ifade etti. Bu da bunun yeni bir saldırı olmadığının, daha önceki Zoom saldırılarında elde edilmiş bir bilgi olduğunun göstergesiydi. Peki listede adının olup olmadığını bilmeyen Zoom kullanıcıları ne yapmalı?

Neler Yapılmalı?

Uzmanlara göre Zoom kullanıcıların yapacağı ilk şey Zoom hesaplarının şifresini değiştirmek olmalı. Zira, potansiyel saldırılara karşı bu sayede basit ama etkili bir önlem alınabilir. Ayrıca daha güvenilir olduğunu kanaat getirilen uygulamalara geçiş yapılabilir.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.