Zip’te Tehlikeli Güvenlik Açığı Bulundu

0
20

Zip’te Tehlikeli Güvenlik Açığı Bulundu

 

Ünlü arşivleme programı 7-Zip’te erişilen tehlikeli bir güvenlik açığının, yazılımın bütün eski sürümlerini de etkilediği belirtildi.

7-Zip, ücretsiz ve açık kaynaklı bir arşivleme programı… Yaklaşık olarak 20 senedir kullanıcılara dosyalarını ücretsiz bir şekilde sıkıştırma olanağı sağlıyor. Center for Internet Security, yazılımda keşfettiği güvenlik açığının siber korsanlara uzak noktadan kod çalıştırma imkânı sağladığının farkına vardı. Siber korsanlar güvenlik açığını kullanarak, uzak noktalarda bulunan bilgisayarlara diledikleri programları yükleyebiliyor. Ayrıca değiştirme, verileri görme, silme ve bilgisayarda kullanıcılar oluşturma şansı tanıyor.

Bu konuda sevindirici haber, Center for Internet Security’e göre, siber korsanlar bu açığı kendilerinden daha önce farkına varmadı. Ancak bu açık kullanılarak gerçekleşmiş hiçbir saldırı olmadı. Burada kötü haber de adı geçen güvenlik açığı 30 Nisan tarihinde yayınlanan 7-Zip 18.05 öncesinde bütün sürümlerde bulunuyor. Milyonlarca bilgisayarda kullanılan bu programa sahip olan kişiler, güvenlik araştırmacıları tarafından yazılımlarını güncellemeleri için uyarılıyor. Bu uygulamayı kullanan kişilerin, 7-zip.org adresinden yazılımın güncel versiyonunu indirerek bilgisayarlarına kurabilir.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here