Zara’nın kıyafetlerini yaptığı geniş çaplı fabrikalardan birine girdik. İşte dünyanın en büyük moda perakendecisi bu işi nasıl yapıyor.

0
41
  • Zara ve ana şirketi olan Inditex , küresel merkezlerini İspanya’nın kuzeybatı kıyısında bulunan küçük bir kasaba olan Arteixo’da bulunuyor. Inditex, gezegendeki en büyük moda perakendecisi olarak kabul edildi ve 2019 yılında 30 milyar dolardan fazla satış gerçekleştirdi.
  • Çeşitli departmanlarda 5.000’den fazla çalışan burada çalışıyor. Site aynı zamanda, dünyanın dört bir yanındaki 96 farklı ülkeye perakendecilerin kıyafetlerini göndermekten sorumlu olan Zara’nın fabrikalarının ve en büyük dağıtım merkezinin 10’una ev sahipliği yapıyor.
  • Zara’nın hızlı moda yarışında rekabet etmesini sağlayan fabrikaları ve dağıtım merkezlerini ziyaret etmek nasıl bir şey.

Dünyada 96 farklı ülkede 2.238 Zara mağazası bulunmaktadır ve bunların her biri haftada iki kez yeni ürün gönderilmektedir. Her bir kıyafet parçası, Zara’nın İspanya’daki dört dağıtım merkezinden birinden geçer.

Zara’nın ana karargahında, İspanya’nın kuzeyindeki küçük Arteixo kasabasında bulunan en büyükleri ziyaret ettik.

Ülkenin bu bölgesi, kurucusu Amancio Ortega ve ilk Zara mağazasına ev sahipliği yapmaktadır. Bugün, 5000’den fazla insan, tasarım , fotoğrafçılık ve modellemeden, dünyanın dört bir yanındaki Zara kıyafetlerini üreten ve dağıtan fabrikalarına ve lojistik platformlarına kadar, işin farklı alanlarındaki bu yayılmakta olan merkezde çalışmaktadır .

Hikaye, 300 kişilik tasarım ekibinin trend tahmini kitaplarla dolu olduğu ve mağazanın bir sonraki koleksiyonu için duygudurum panolarını bir araya getirdiği, Zara’nın genel merkezinin kalbinde başlıyor.

Bir tasarım oluşturulduktan sonra, ilk prototipleri bir araya getiren, sadece metrelerce uzakta bulunan bir takım kesiciler takımına götürülür.

Prototip oluşturulduktan sonra, moda departmanının diğer alanlarında çalışan tam zamanlı Inditex çalışanları olan modellerde test edilir.

Inditex’in sözcüsü Business Insider’e verdiği demeçte, erkek ve kadın kıyafetlerinin çeşitli koleksiyonlarını test etmek için neredeyse 10 model var.

Prototip imzalandıktan sonra, fabrikalarından birine dijitalleştirilmiş bir desen gönderilir.

Konuşmacı, 860 bin metrekarelik bir alana yayılan kampüsün, Zara’nın en moda ileri giyim eşyalarını üreten 10 farklı fabrikaya ev sahipliği yaptı – temel olarak, daha fazla dikkat gerektiren ürünler konuştu. Bu fabrikalar, giyim istasyonuna elektrikli asma raylar üzerinde giysi taşıyan gizli bir yeraltı tünelleri ağıyla bağlanmaktadır.

Diğer öğeler dünya çapında dış fabrikalara gönderilir.

Bununla birlikte, üretilen tüm ürünler mağazalara gönderilmek üzere dağıtım merkezlerinden birine dönecektir.

Ziyaret ettiğimiz fabrika, Zara’nın kadın giyim koleksiyonu için sadece giyim eşyası satıyor. Sürecin ilk adımı desenleri kumaşa yerleştirmektir.

Bir Inditex sözcüsü bu süreci bir Tetris oyunuyla karşılaştırdı. Buradaki oyun, kumaşla en ekonomik olabilmesi için mümkün olduğunca çok parçayı tek parça malzemeye sığdırmaktır.

Desen yerleşimi, daha sonra, her parçanın giysisinin hangi kısmı ile ilgili bilgileri kullanarak, yaşam boyu bir kopya basan bir makineye gönderilir.

Kumaş büyük kesme makinelerinin altına serilir ve kağıt üstüne yerleştirilir.

Her iki malzeme de sıkı bir plastik tabaka ile yerinde tutulur. Makine, kumaşın tek tek parçalarını keserek malzemeyi keser.

Daha ince kumaşlarda, bir seferde 200 katman kesilebilir.

Kesildikten sonra kağıt ve kumaş parçaları birlikte kutulanır. Bu kâğıt, fabrika işçilerinin, bu parçaların bir daha nereye gönderilmesinin gerektiğini ve giysinin hangi bölümünü oluşturduklarını görecek tüm detaylara sahiptir.

Bu parçalar, fabrikaların kesin tasarımı kopyalayabilmesi için bir prototipin yanı sıra birlikte dikilecek harici fabrikalara gönderilir.

Öğe birlikte dikilince, Zara’nın genel merkezine döner.

Zara’nın daha pahalı ürünleri ve önemli ürünleri, bireysel kalite kontrolleri için fabrikaya geri gönderilir.

Malzemeyi düzleştirmek için pres makineleri kullanılır.

Kılıfları, kumaşı şekillendirmek ve dikişi germek için sıcak hava ile püskürtür.

Her ürün ayrı ayrı ütülenir.

Giyim daha sonra parça parça kontrol edilir …

… hatalı dikiş olmadığından emin olmak için. Çekleri geçen öğeler bir güvenlik etiketi verilir.

Bu süreçte herhangi bir sorun tespit edilirse, kıyafet bir tarafa konur …

Ardından dağıtım merkezine yöneldik. İspanya’daki en büyük dördü ve ürünlerini Zara’nın 2.238 mağazasına gönderiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here