Sosyal Medya

YouTube’den Yeni Bir Karar 720p HD Sınıfında Olmayacak!

YouTube 720p’yi ‘Yüksek Kalite’ olarak Sınıflandırmayı Durdurdu Sadece 1080p ve Üstü HD Olarak Adlandırılacak

Yıllardır 720p’yi HD (yüksek tanımlı) olarak adlandırıyoruz. Ancak YouTube tarafından sunulan yeni bir değişikliğe göre 720p artık HD değil.

Video dünyasında olayların nasıl olduğunu biliyoruz. 360p veya 480p ise, doğrudan ‘standart tanım’ diyoruz. 720p veya üstü olduğunda ‘yüksek tanımlı’ olur. Ayrıca ‘yüksek tanımlı’ kategorisini Full HD, UHD ve benzeri bölümlere ayırıyoruz. Çözünürlük ne kadar yüksek olursa, okadar iyi görüntü olur.

Yıllardır 720p HD olmuştur.

Aslında, hala çevremizde tonlarca 720p monitör ve ekran var. Ancak görünüşe göre YouTube’daki insanlar ‘720p’nin hemen yanındaki’ HD ‘takma adıyla tamamen aynı fikirde değiller.

YouTube’u şu anda Safari, Chrome veya Edge’de açarsanız, bir video oynatın ve oynatma çözünürlüğünü manuel olarak seçmeye devam edin, 720p seçeneği önünde ‘HD’ rozeti içermez. Aşağıdaki ekran görüntüsüne bir bakın ve ne demek istediğimi anlayacaksınız:

 

Bu aynı zamanda oldukça garip ve ilginç bir hamle. Elbette, birçoğunuz, YouTube’un 1080p’yi HD başlığından nasıl 1440p ve 2160p olarak nasıl ayırması gerektiğini söyleyerek bu günlerde video için altın standart olduğunu söyleyeceksiniz.

[ilgiliicerik icerik_id=”24215″]

Dürüst olmak gerekirse, 4K UHD’den indirgenmiş ve süper örneklenmiş mükemmel 720p ve 1080p görüntüler gördüm. Daha fazla piksel gerekli değildir, daha iyi bir görüntü kalitesi demektir. Dahası, net olmak gerekirse, 720p’nin HD olarak sınıflandırılmaması, çözünürlüğün aşamalı olarak kaldırıldığı anlamına gelmez. Kalacaktır, ancak görünüşe göre artık ‘yüksek tanım’ olarak adlandırılmayacak.

 

YouTube’u bu sonuca atlayan şey görülmeye devam ediyor. Topluluğun bu değişikliğe nasıl tepki verdiğini görmekle daha çok ilgileniyorum. Sonuçta, bu değişiklikle bir gecede standart tanımlamaya indirilen bir ton 720p ‘HD video’ var. Yine, çözüm hala orada, sadece bir sınıflandırma değişikliği.

Sizce bunca yıl sonra YouTube doğru secim yaptı mı?

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.