Yeni çalışma, Avrupa’daki 2. Dünya Savaşı bombalamalarının uzaya geldiğini gösteriyor

0
32

İkinci Dünya Savaşı’nın bombalama kampanyaları, dünya şehirleri ve şehirlerinde ve hayatta kalan insanların anılarında silinmez bir iz bıraktı. Yeni bir çalışmada , tarihteki en yıkıcı savaşın, aynı zamanda atmosferinizde de işaret ettiğini gördük.

Çevrenin uzun vadeli izlenmesi gittikçe önem kazanan bir çağda, bilim adamları günümüz bilim bulmacalarını çözmede ipuçlarına yönelik tarihsel veri setlerine yöneliyorlar.

Bu tür bir veri kümesi dünyanın en yüksek atmosferine sahip olan ve Dünya’nın iyonosferinin (1933’ten itibaren Slough yakınlarındaki Radyo Araştırma İstasyonu’nda dikkatle kaydedilmiş olan) elektriksel fazıdır.

RRS’deki bilim adamları, uzun mesafeli radyo iletişimleri için hayati öneme sahip olduğu için iyonosferleri izliyorlardı. Kısa dalga radyo, iyonosfer tarafından yansıtılır ve sinyalin ufukta uzun mesafelere aktarılmasına izin verir.

İyonosferin yoğunluğunun son derece değişken olduğunu ve bu değişkenlikte kalıp aramak için izleme istasyonunu oluşturduğunu belirtmişlerdir. Bunun çoğu güneş aktivitesindeki değişikliklerden kaynaklanmaktadır.

İyonosfer, güneşten gelen x-ışınları ve aşırı ultraviyole ışığı, atmosferiniz tarafından emildiğinde, onu elektriklendirerek yaratılır. Şimdi , güneşi izleyen bir uzay aracı filosusayesinde , tüm bu değişkenliğin güneş aktivitesiyle açıklanamayacağını biliyoruz. Dikkat giderek alt atmosferden ve yerden kaynaklara dönüşüyor.

Ancak mekânın kenarında bir imzayı bırakabilecek yer olaylarını nerede bulabiliriz? Cevap geçmişte yatıyor. İkinci Dünya Savaşı, atom bombasında en uç şekliyle patlayan bir patlayıcı silah yarışına tanık oldu.

Fakat en yıkıcı enerji hala geleneksel silahlardan geldi. Müttefik uçaklar, 185 Hiroshimas’a eşdeğer 2.75 milyon ton TNT’nin üzerine düştü.

RAF’ın 11 tonluk yükü olan dört motorlu Lancaster bombacısı, II. Dünya Savaşı’ndaki diğer uçaklardan daha fazla patlayıcı enerji sağlayabilir. Amerikan Liberator altı ton taşıyabilir, Luftwaffe en Heinkel 111 dördü.

Blitz modern bilime nasıl yardım etti?

Alman yetkililerin RAF Bombardıman Komutanlığı görev logları ile birleştiğinde baskınların zamanlarını ve yüklerini titiz bir şekilde kaydetmesi, iyonosferde tespit edilebilecek şok dalgaları üretebilecek olası zemin olayları için bir veri tabanı oluşturmayı mümkün kıldı.

Radyo Araştırma İstasyonundan alınan iyonosferik kayıtlar, İngiltere’deki Rutherford Appleton Laboratory’deki UK Solar System Data Center tarafından arşivlenmektedir. Aşağıda gösterilen kayıt, Luftwaffe tarafından 700 ton düştüğünde, Londra Blitz’in başladığı sabah 8 Eylül 1940 günü saat 08: 30’da.

152 büyük bombalama baskınından elde edilen verileri birleştirerek, bu olaylarla iyonosferin sadece hafifçe de olsa zayıflatıldığını belirlemek mümkündü.

Kesin detaylar dikkatli bir modellemeyi gerektirse de, bir şok dalgası sürekli olarak inceltilmiş bir atmosferde yukarı doğru gittikçe, bu dalgaların genliği kırılıncaya kadar büyüdü ve bir kumsala çarpan dalgalar gibi, enerjilerini yüksek bir yerde bıraktı. ısı olarak atmosfer.

Sıcaklıktaki bu değişim birkaç saat boyunca üst atmosferdeki kimyasal dengeyi değiştirerek iyonlaşma kaybını ve iyonosferi zayıflatır. Bu olayların iyonosferde kalıcı bir etkisi olmayacak olsa da, tipik bir “gişe rekorları kıran” bombası bir yıldırım çarpması sırasında enerjiye eşdeğerdi.

Bu yüzden, iyonosferi bozmak için ne kadar enerjiye ihtiyaç duyulduğuna dair bir anlayışla silahlandırıldık, şimdi dikkatimizi modern iyonosferik verilere ve gök gürültülü fırtınalar, volkanlar ve depremler gibi doğal olayların etkisine çevirebiliriz.

Görünürde ayrı iki disiplinin veri setleri arasındaki bu bağlantı, cevapların en az beklenen yerlerde bulunabileceğini göstermektedir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here