Haberler

Yapay Zeka İnsan Zekasına Yenildi!

Teknolojinin bu denli geliştiği günümüzde, 21. Yüz yılın en büyük yarışlarından birisi olan yapay zekanın özelliği, kendi kendini geliştiren bir özellik. Bu konuda çalışmaları en çok Google yapıyor. Kendi özel fabrikalarında robotlar üretiyor ve yapay zeka ile onları test ediyor (son dönemde bu fabrikasını satacağına yönelik duyurular da yok değil). Bu yüzden bu test ürünlerinden ziyade, robotların yapay zekası, kendini geliştirebilen bir yapıda olduğu için özelliklerine göre kullanımı da çok verimli oluyor. Fakat son günlerde öyle bir haber aldık ki, yapay zeka nedir ve ne işe yarar gibi konu başlıklarını inceleyen kullanıcılarımızın merakla öğrenmek istediği detayları içeriyor. Yapay zeka yenildi ve insan zekası bu konuda büyük bir başarı elde etti. GO adlı oyunun şampiyonu olan Lee Sedol için, yapay zekaya yenildiğine dair eleştiriler bulunuyordu. Tabi bu yapay zeka, AlphaGo tarafından geliştirilmiş.

İsmi de AlphaGo olan bu yapay zeka ile Lee Sedol’un kapışması, durumu farklı şekillerde yorumlamamızı sağlıyor. Bu oyun, Çin, Japonya ve Güney Kore gibi ülkelerde oldukça revaçta olan bir oyun. 181 siyah ve 180 beyaz taş ile oynanan bu oyun, 19 x 19 karenin bulunduğu bir alanda oynanıyor. 5 turdan oluşan müsabakada, yapay zeka ilk 3 maçı almıştı. Lakin sonrasında GO ustası olan Lee Sedol daha da fazla çalışmış ve son 2 turda yenerek şampiyon olmuştu. Bu haberle birlikte, aslında gündeme gelen en büyük sorulardan birisi de şu oldu; yapay zekanın hayatımızdaki yeri nedir ve nasıl bir varlık sürdürecektir? Bu konuyu farklı bir makalede ele alacağız lakin şunu söylemek gerekiyor ki, yapay zeka kesinlikle olumlu bir çalışma biçimi. İnsanların faydasına üretilen her şeyin olumlu olması gibi.

Tabi kullanım alanlarına göre değişkenlik durumu da söz konusu olabilir. Savaş sanayiinde kullanılan yapay zekalardan tutun da, mobil cihazlarda kullanılan yapay zekalara kadar pek çok çalışma bizlere farklı bir dünya oluşturma inancı ile yola çıksa da, umarız bu konuda güzel haberler ve sonuçlar ile karşılaşırız.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.