Yapay zeka: Google CEO’su kullanımından emin

0
835

İşler ısınıyor ve hayal ettikleri felaket senaryoları çoğalıyor. Bazıları, AI’yı yaratıcıları aleyhine çevirecek modern bir gün olan Frankenstein canavarı olarak görüyor. Yine de, bu teknolojide çalışan şirketlerin tehlikelerden haberdar olduklarını ve bizi güven altına almaya çalıştıklarını aklımızda tutmalıyız.

Google’ın CEO’su Sundar Pichai konuya Washington Post’a konuşmayı seçti. En şüpheci, teknoloji devlerinin çıkarları ve eylemlerinin Jeff Bezos (Amazon’un CEO’su) tarafından sahip olunan bir gazetede savunduğunu zaten çok eğlenceli buluyor. Her halükarda, AI korkusunun “oldukça meşru” olduğunu kabul etti .

Sundar Pichai vizyonunu açıkladı: AI yaratılamaz, arızalanamaz ve onarılabilir. Bunun AI’nın nasıl işe yaramayacağına inanıyor. Bu, baskın düşüncenin bunun peşinden gideceği ve meydana geldiği zaman başarısızlığı kabul ettiği Amerikan girişimci zihniyetine karşı çıkıyor. AI hatası ile bir seçenek değildir – başlangıçtan itibaren işleri doğru yapmak zorundasınız. Bu cesaret verici – daha güçlü olan temel, binanın çökme olasılığı daha az. Bay Pichai, yapay zekanın devlerinin kendilerini düzenleyebileceklerini ve doğruluğu henüz kanıtlanamayacak kadar iyimser bir tahmin yapabileceklerini söyledi.

Sundar Pichai ayrıca AI araştırması alanına rehberlik eden ilkelerin geliştirilmesini de gözden geçirdi. Aslında bu ilkeler geçen Haziran yayımlanan, sadece ABD Savunma Bakanlığı ile işbirliği açıklanmasının ardından yayınlanan kesinlikle bir tesadüf değildir. Google’ın imajını pasifist bir şirket olarak geri yüklemesi gerekiyordu.

Her halükarda, yapay zekânın kullanımına ilişkin etik bir boyut, hem ahlaki düzeyde – hem de rekabet gücü açısından bir zayıflıktır , çünkü Çin teknoloji şirketlerinde devlet ile doğrudan çalışmakta ve bu da onlara önemli bir avantaj sağlamaktadır. silahların

Kısacası, La Haine’ye layık bir konuşma yaptık : “Şimdiye kadar her şey yolunda, ama önemli olan düşüş değil, iniş.”

Google CEO’nun ifadeleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here