Yapay zeka çalışmalarında önemli gelişme!

0
76

Yapay zeka çalışmalarında önemli gelişme!

Imperial College London ile Edinburgh Üniversitesi iş birliği içerisinde geliştirdikleri yazılım, felç ve bunamanın nedeni olan beyin hasarlarının oranını ya da şiddetini tespit etti. Teknoloji sayesinde acil durumlarda doktorların hızlı müdahale ederek; en iyi tedaviyi uygulamalarını sağlayacak. Aynı zamanda teknoloji sayesinde kişinin bunama yaşama ihtimali olup olmadığına bakılabiliyor.

BT taramaları kullanılıyor

Yapay zeka, teşhis için BT taramaları kullanılıyor. Elde edilen sonuçlar tutarlı olup, MRI taramasına göre doğruluk oranı daha yüksek oluyor. Doğru ilaç seçimi için etkili olan yöntem felç sırasında da pıhtı tedavisinde uygulanabilir.

Yapay zeka, hastalık

Verilere ulaşmak için, 2000-2014 yılları arasında Birleşik Krallık bulunan 70 hastanedeki 1082 felç hastasına yönelik veriler kullanıldı. Yazılım SVD (Beyin Damar Hastalıkları) nedenlerini tespit etmekte kullanıldı ve ölçümler yapıldı. Araştırmacılar elde ettikleri verileri, SVD şiddetini tahmin eden doktor verileri ile karşılaştırdı ve değerlerin hemen hemen aynı olduğu görüldü.

Yapay zeka testinde doğruluk payının hastalık teşhisinde %85 olduğu görüldü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here