Yanny mi Laurel mi sorusu cevap buldu!

0
63

Yanny mi Laurel mi sorusu cevap buldu!

Sosyal medya bir ses kaydı yüzünden ikiye bölündü. Ses kaydını dinleyenlerin bir kısmı Laurel’i bir kısmı Yanny’i duyduğunu iddia ederken; özellikle Twitter platformunda birbirine çok yakın sesler ön plana çıkmış durumda…

Sosyal medyayı karıştıran ses

Ses kayıtları ile ilgili açıklama Arizona Üniversitesi Dil ve İşitme Bilimleri Profesörü Brad Story tarafından yapıldı ve bu sayede durum açıklığa kavuştu. Story’e göre duyulan seslerin aslında ikisi birden üst üste kaydedilmiş. Yani duyulan ses ne Laurel ne de Yanny… Ses için farklı cevapların verilme sebebi ise, frekansları duyma kapasitesinin farklı olması ve yüksek frekansları duyanlar Yanny derken duyamayanlar Laurel cevabını veriyor.

Yaş ile ilintili olarak yüksek ya da düşük frekansları duyma kalitesi değişiyor. Gençleri yüksek frekanstaki sesleri ayırt ederken, yaşlılar düşük frekanslı sesleri duyuyor. Ama ses kaydının hızı da farklı algılanmasına neden oluyor. Ses kaydı hızlanınca Yanny’i yavaşladığında Laurel duyanlar oluyor.

Story’in açıklaması birçok kişiyi ikna etmiş olsa da hala farklı düşünmeye devam eden bir kitle de söz konusu. Ama akıllara takılan bir diğer soru ise, bu ses kaydının neden internet ortamına yayıldığıdır. Belki de kullanıcılar, viral reklamcılığın aracıları olarak kullanılmış olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here