Mobil

Xiaomi kamera uygulamasına yeni başlayanlar rehberi: İşte bu ayarlar ve modlar ne yapıyor?

Ayarlar ve Modlar

Xiaomi kamera uygulaması kötü uygulama değil, Uygulamanın daha gelişmiş seçeneklerini veya temel işlevlerini merak ettiyseniz,bazı önerilerde bulunabiliriz.

Temel vizör seçenekleri

 

Orta ölçekli telefonunuzdaki Xiaomi kamera uygulamasını başlattığınızda, vizör tarafından pencerenin etrafında noktalı birkaç simge ile karşılaşacaksınız.

Alttaki büyük beyaz düğme deklanşör tuşu. Soldaki simge (telefonu dikey konumda tutarak) önceden çekmiş olduğunuz çekimlere götürür. Deklanşör tuşunun sağındaki kırmızı simge video kayıt modudur.

Bu ana düğmelerin hemen üstünde üç düğme daha var. Sağdan sola, ana ve selfie kamera, bir “seçenekler” menü düğmesi ve bir çekimden önce çeşitli efektler uygulamak için bir filtre menüsü arasında hızla geçiş yapmak için bir kamera geçiş düğmesi var.

Son olarak, flaş simgesi sol üst köşede (fotoğraf makinesinin flaşını etkinleştirmek için buna dokunun) ve HDR sağ üst köşede yer alır ( HDR modunu etkinleştirmek için buna dokunun ). Hem aydınlık hem de karanlık öğelerle sahneler için HDR’yi etkinleştirmek isteyeceksiniz. Böylelikle gölgeleri detaylandırmadan, bulutları çekebilirsiniz.

Xiaomi telefonundaki kamera uygulaması, bütçeli cihazlarından biraz farklıdır. Daha pahalı telefonlar, genellikle çekim modları ve ayar menülerini içeren “seçenekler” menüsü yerine bir kısa yol butonu kullanma eğilimindedir. Bu daha yüksek kaliteli telefonlar , vizörden kamera modları arasında yatay olarak gezinmenizi sağlayarak iPhone’u da kopyalamaktadır .

Çeşitli modlara girmek

 

“Seçenekler” menüsüne (Kısayol Menüsüne) dokunmak, tüm Xiaomi kamera modlarının bir listesini getirir. Manuel modda gezinmek isterseniz, önce bu menüyü ziyaret etmeniz gerekir.

 Xiaomi telefonunun genellikle dokuz modu var:

 

 • Panorama:  Manzara veya şehir çekimleri yapıyorsanız bu kullanışlı olur.
 • Zamanlayıcı: Bu mod, kullanıcı tanımlı bir gecikmeden (üç, beş veya on saniye gibi) sonra bir çekim yapar.
 • Ses: Parmağınız yerine sesinizle fotoğraf çekmek için bu modu kullanın – herhangi bir ses çıkacaktır.
 • Manuel: Bu mod, çekim yapmadan önce beyaz dengesini ve ISO değerini ayarlamanızı sağlar. Daha pahalı Xiaomi telefonları, deklanşör hızını ve diğer değişkenleri de ayarlamanıza izin verir.
 • Düzelt: Bu seçenek, çekimi düzeltmenize yardımcı olmak için sürekli olarak değişen vizörünüz üzerinden sanal bir kutu sunar.
 • Güzelleştirin: Bu, genellikle cilt yumuşatma şeklini alarak, çekiminize (düşük, orta veya yüksek) kullanıcı tanımlı bir “güzellik” geliştirme seviyesi uygular.
 • HHT: Bu el alacakaranlık anlamına gelir ve daha iyi düşük ışıklı görüntüler çekmek içindir. Mod daha iyi çekim için birden fazla resim kullanır.
 • Sahne: Bu mod, fotoğraf çekmeden önce yaklaşık bir düzine sahneden birini seçmenize izin verir, her sahne küçük kamera tweaks’i sunar. Önemli sahneler manzara, arkadan aydınlatmalı ve plajı içerir.
 • Tilt-shift: Bu mod, bir fotoğraf çektiğinizde, bir minyatür sahneyi simüle etmek için önceden tanımlanmış bir alanı bulanıklaştıran , eğim kaydırma efektini sunar . Bu mod ya her şeyi bulanıklaştırır, ancak merkezdeki küçük bir daire ya da ekranın orta üçte bir kısmıdır.

Daha pahalı çift kameralı Xiaomi telefonların genellikle birkaç tane daha modu var:

 • AI modu: Enable AI modu ve kamera otomatik olarak tanınan sahneye göre çeşitli ayarları ayarlayacaktır. Öyleyse, örneğin, daha renkli yiyecek çekimleri bekliyoruz.
 • Portre modu: Bu mod, arka planı bulanıklaştıran ama özneyi mükemmel bir şekilde tutan güzel bir bokeh efekti ile bir çekim oluşturur.

Başka hangi ayarlar mevcut?

 

Seçenekler menüsünün sağ üst tarafındaki dişli çark simgesine dokunun, fotoğraflar için konum bilgisini kaydetme, kamera seslerini devre dışı bırakma veya etkinleştirme, cep modu (cep telefonunu cebinize koyarsanız dokunma hareketlerini devre dışı bırakarak) uygulama açık), bir zaman damgası seçeneği (fotoğrafın saatini ve tarihini gösterir) ve daha fazlası.

 

Burada “kılavuz kılavuz çizgileri” geçişiyle başlayan çeşitli kullanışlı seçenekler var. Genellikle bu seçeneği etkinleştiririm, çünkü işleri düz ve düz bir şekilde tutmamda ve üçte bir kuralı daha kolay kullanabilmemde yardımcı olur. “Ses seviyesi düğmeleri işlevi” seçeneği, fotoğraf veya yakınlaştırmayı çekmek için ses düğmesine dokunmanızı sağlar; bu, telefonunuzdaki bir fiziksel kamera düğmesini kullanmak istediğinizde kullanışlıdır.

Instagram için renkleri karıştırmak istediğinizde kontrast, doygunluk ve keskinlik seçeneklerini de görüyoruz. Gerçekten bilmeye değer son seçenek, Xiaomi telefonunuzun pozlamayı nasıl belirlediğini belirleyen “otomatik pozlama ayarları” alanıdır. Odaklandığınız yerdeki pozlamayı temel alan “nokta ölçümü” nde bırakmanızı öneririz. Parlak bir alana dokunun ve telefon pozlamayı daha düşük olacak şekilde ayarlar ve tersini yapın.

Birkaç kullanışlı ipucu

Pozlamayı ayarlamayı deneyin

Fotoğraf çekerken, Xiaomi kamera uygulaması pozlamayı ayarlamak için alternatif bir yol var. Odaklamak için hafifçe vurun, ardından çıkan simgeyi yukarı ve aşağı doğru oklarla tutun. Buradan, daha yüksek bir pozlama için simgeyi yukarı ve daha düşük pozlama için aşağı doğru sürükleyin.

Video kaydederken fotoğraf çekin

 

Tek kameralı bir bütçe olan Xiaomi telefonunun genellikle yaklaşık dokuz modu var:

 

Birçok telefon bir klip kaydederken çekim yapabilir ve Xiaomi kamera uygulamasında oldukça kolaydır. Kayda başlayın, ardından “stop” düğmesinin yanındaki dairesel simgeye dokunun. Fotoğraf hiç yüksek çözünürlükte olmayacak – daha çok bir ekran koruyucu gibi – ama yine de kullanışlı bir numara ve video veya fotoğraf arasında seçim yapmak zorunda olmadığınızı gösteriyor. Bu özelliği görmüyorsanız, kayıt sırasında ayarlar> görüntü yakalama yoluyla etkinleştirmeniz gerekebilir .

Bu kadar!

Bu özellikler  tamamen Xiaomi kamera çekim modlarında mevcut. Paylaşacak daha fazla ipucu ve püf noktanız varsa yorumlarda bize bildirin!

 

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.