Haberler

Windows Vista’nın Sadece 30 Günlük Ömrü Kaldı

Microsoft’un Windows 7’den önce çıkardığı Vista isimli işletim sistemine verdiği desteği ne zaman sonlandıracağı resmen açıklandı. Buna göre 30 gün kadar sonra Vista hiçbir şekilde desteklenmeyecek. Eğer hala daha Windows Vista kullanan azınlık kesim arasında yer alıyorsanız, daha güvenli bir işletim sistemi için mutlaka sürüm güncellemesi yapmanız tavsiye edilir.

Net tarih açıklandı

Takvim yaprakları 11 Nisan 2019’yi gösterdiği zaman Microsoft, Windows Vista’yı desteklemeyi bırakacak. Bu da artık yeni hiçbir güvenlik yamasının çıkarılmayacağı anlamına geliyor. Aynı zamanda ücretli veya ücretsiz, hiçbir şekilde kullanıcıların destek taleplerine cevap verilmeyecek. Çevrimiçi olarak da destek içerikleri paylaşılmayacak. Tıpkı daha önce Windows XP’nin başına geldiği gibi Vista da yavaş yavaş tarihin tozlu rafları arasındaki yerini alacak.

Risk almaktan kesinlikle kaçının

Microsoft’un desteğini kesecek olması Vista’yı hiçbir şekilde kullanamayacağınız anlamına gelmiyor elbette. Kimse sizi zorla yeni bir işletim sistemine yükseltme yapmaya zorlamayacak. Ancak Microsoft’un bu noktada yaptığı uyarıya dikkat vermekte fayda var. Vista’da kullanılan Internet Explorer 9 hiçbir şekilde güncelleme almıyor ve tehlikeli güvenlik riskleriyle karşı karşıya. Sistem olarak da güncelliğini yitirdiği için hackerların saldırılarına maruz kalma ihtimaliniz çok fazla.

Yapılması gereken Windows 10 gibi daha güncel işletim sistemlerine terfi etmek ve güvenliğin keyfini çıkarmak. Evet, alışkanlıklarınızı terk etmek ilk başta zor olabilir. Ancak buna hiçbir zaman pişman olmayacağınıza kesin gözüyle bakabilirsiniz.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.