DonanımGenel Bilgi

Windows 10 Sağlığı Kontrol Etme ve Sabit Sürücüyü Optimize Etme

PC’nizin sabit diski, daha uzun yükleme süreleriyle size zor bir zaman veriyor mu? Sabit diskler de özellikle zaman içinde verileri parçalayan geleneksel SATA disklerinin optimizasyonuna ihtiyaç duyar. Parçalanma temel olarak, sürücüler veri depolamak için boş depolama yuvalarını kullandığında yapılır, ancak bu yöntem dağınıklığa neden olabilir ve sürücünüzün performansını olumsuz etkileyebilir. Ancak Windows 10’da sağlığını kontrol etmek ve sabit disklerinizi optimize etmek için izleyebileceğiniz bazı adımlar.

Sabit Sürücüyü Birleştirme ve Optimize Etme

  1. Başlat menüsünü açın ve arama çubuğuna defrag yazın. Devam etmek için Diskleri Birleştir ve Optimize Et uygulamasını tıklayın .

2- Hareketli bölümleri olmadığı için SSD’ler birleştirilemez. Performansı artırmak için önceden depolanmış verilerin kapladığı alanı temizleyen kırpma işlemini başlatmak için SSD’ye tıklayın ve En İyileştir’i seçin .
3-Kırpma işleminin tamamlanması birkaç saniye sürebilir.
4-Öte yandan, Sabit disk sürücüsüne veya HDD bölümüne tıkladığınızda Analiz seçeneği sunulur . Devam etmek için tıklayın.
5-Sistem PC’nizdeki seçili HDD sürücüsünü analiz eder.
6-Analiz sonuçları Durumu İhtiyaç Optimizasyonu Olarak gösteriyorsa, seçili bölümü birleştirmek için En İyileştir’e tıklayın . Ayarları değiştir’i seçerek de bu işlemi Haftalık veya Aylık olarak otomatikleştirebilirsiniz .
7-Optimizasyon programı menüsü altındaki Programda çalıştır (önerilen) kutusunu işaretleyin ve değişiklikleri kaydetmek için Tamam’ı tıklayın .

 

Diski Denetle (CHKDSK) Kullanma

1-Windows  tuşu + E tuşlarına basarak Dosya Gezgini’ni açın . Kontrol etmek istediğiniz sürücüyü veya bölümü sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin .

2-Devam etmek için Araçlar sekmesine geçin.

3-Hata kontrol sihirbazını başlatmak için Kontrol Et seçeneğine tıklayın .

4-Bilgisayarınız zaman zaman Disk Denetleme işlemini otomatik olarak da gerçekleştirebileceğinden, bu sürücüyü taramanız gerekmediğini size bildirir . Devam etmek için Sürücüyü tara seçeneğini seçin .

5-Hata kontrol sürecinin tamamlanması birkaç dakika sürebilir.

 

WMIC kullanma

  1. Başlat menüsünü açın ve arama çubuğuna cmd yazın. Devam etmek için Komut İstemi uygulamasını tıklayın .
  2. Wmic komutunu yazın ve Enter tuşuna basın .
  3. İkinci komut disk sürücü alma durumunu girin ve komutu yürütmek için tekrar Enter tuşuna basın .
  4. Sistem, Windows 10 PC’nize takılı tüm sabit sürücülerin sağlık durumunu otomatik olarak Tamam olarak görüntüler . Bu, sürücülerin optimum kapasitelerde çalıştığı anlamına gelir. 

    Bunlar, Windows 10’daki sağlığı kontrol etmek ve sabit sürücünüzü optimize etmek için bazı basit adımlardır. Tüm bu testler ve optimizasyon yöntemleri hala sabit sürücü ile ilgili herhangi bir sorunu yansıtmıyorsa, sabit sürücünüz gecikmenin arkasındaki suçlu olmayabilir ve yavaş sonuçta performans.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.