Bilgisayar

Windows 10 Güncellemesi Webcam’leri Bozdu!

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Windows 10 Yıllık Güncellemesi ile birlikte dünya genelindeki yüz binlerce bilgisayar bir üst Windows yazılımına terfi etti. Ancak hemen her güncellemede olduğu gibi bu sefer de birçok hata ve problem kullanıcıların canını sıkmaya başladı. Birçok Windows 10 kullanıcısının yakındığı konu, söz konusu yıllık güncellemenin webcam’leri kullanılmaz hale getirmesinden yana oldu.

USB ile çalışan, MJPEG ve H264 kodlama yöntemlerini kullanan web kameraları son güncellemeyle birlikte bilgisayar tarafından görülmüyor. Buna sebep olarak ise söz konusu güncellemenin yalnızca YUY2 kodlamasını kullanan webcamleri güvenli kabul etmesi. Konuyla ilgili araştırma yapıp en kısa sürede bir güncelleme yayınlayacaklarını duyuran Microsoft yöneticileri, bunun içinse Eylül ayını işaret etti.

Eğer söz konusu hatanın düzeltilmesini bekleyecek kadar vaktiniz yoksa, ve webcam sizin için hayati derecede önem taşıyorsa; geçici bir süreliğine Windows 10’un ilk sürümüne geri dönüş yapmanız tavsiye edilir. Veyahut aşağıda yer alan çözüm yöntemini uygulayarak tüm bunlara gerek kalmadan, kısa bir süre içinde kameranızı tekrar kullanılabilir hale getirebilirsiniz. Tercih size kalmış.

Microsoft üzerine yaptığı haberlerle bilinen Thurrott sitesinden Brad Sams isimli yazılımcı, söz konusu hatayı düzeltmek için bir çözüm yolu paylaştı. Buna göre Çalıştır’ı açıp “regedit” yazdıktan sonra açılan uygulama üzerinden HKLM\SOFTWARE\WOW6432Node\Microsoft\Windows Media Foundation\Platform bölümüne DWORD “EnableFrameServerMode” şeklinde yeni bir kayıt ekleyerek karşısındaki değeri 0 yapmak yeterli olacak.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.