Windows 10 güncellemeleri nasıl iptal edilir?

0
480

Microsoft’un en son çıkardığı işletim sistemi Windows 10, yeni bir güncelleme olduğunda kullanıcılara sormadan direkt indirmesiyle biliniyor. Aslında iyi bir özellikmiş gibi görünüyor olsa da, günün en yoğun saatinde bilgisayarınızın devasa büyüklükte güncelleme indirmesi ve yeniden başlatılması elbette pek hoş bir durum değil. Üstelik Windows 10’da bunun herhangi bir ayarı da mevcut değil. Yalnızca Windows 10’un Enterprise sürümünde güncellemeleri iptal etme özelliği var, ancak çoğu kullanıcı da bu sürümü kullanmadığından ekstra yazılımlar indirmek zorunda kalabiliyor.

Windows 10’un Pro ve Home sürümlerinde güncellemeleri iptal etme veya devre dışı bırakma gibi bir özellik mevcut olmadığı için yapılması gereken tek şey, Win Aero sitesinde de yayınlanan Windows 10 Update Disabler isimli programı indirmek olacaktır. Çok büyük bir dosya boyutuna sahip olmayan bu uygulamayla Windows 10 güncellemelerinden kolayca kurtulabilirsiniz.

PainteR isimli uygulama geliştiricisi tarafından hazırlanan Windows 10 güncelleme iptal programı, aktifleştirildiği andan itibaren tüm güncellemeleri devre dışı bırakıyor.

updates-disabled-600x471

Programı kurup aktifleştirdiğiniz andan itibaren Ayarlar > Windows Güncellemesi bölümüne geldiğinizde yukarıdaki gibi bir hata mesajı sizi karşılıyor. Windows’un güncelleme servisini sağladığı sunuculara erişimi engelleyen bu minik program, rahatsız edici güncellemeleri dilediğiniz süre boyunca kapalı hale getiriyor.

Bu adrese tıklayarak Update Disabler isimli programı bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Programın kurulumu ve daha sonra nasıl kaldırabileceğinize dair detaylı açıklamalar da yine bu adreste mevcut.