Bilgisayar

Windows 10 Bastığınız Her Tuşu Kayıt Altına Alıyor!

Microsoft’un yeni nesil işletim sistemi Windows 10’u kullanan insanların kişisel bilgilerinin güvenliğinden endişe etmek için artık geçerli bir sebepleri var. İngiltere menşeli Daily Star gazetesinde yer alan habere göre Windows 10 çıktığı günden bu yana klavyede bastığınız her tuşu istisnasız kayıt altına alıyor! Üstelik bunu hiçbir kullanıcı fark etmiyor, engelleyemiyor ve bu durumdan da şikayetçi olamıyor.

Veri güvenliğiniz tehlikede!

Klavyede bastığınız her tuşun kayıt altına alınması, sıkıcı iş e-postalarından tutun kişisel şifrelerinize ve özel yazışmalarınıza kadar akla gelebilecek tüm özel verilerinizin takip edildiği anlamına geliyor. Dahası, eğer sesli arama yaptıysanız yapmış olduğunuz tüm diktelerin ses kayıtları da Microsoft tarafından saklanıyor.

Windows 10’u bilgisayarınıza kurmanızla birlikte otomatik olarak yüklenen keylogger yazılımı, klavyedeki bastığınız her tuşu kayıt altına alıyor. Ancak Microsoft tarafından yapılan açıklamaya bakılırsa bu özellik “yazma ve dikte etme hizmetlerini geliştirmek” maksatlı kullanılıyor!

Ayarlar uygulamasını açarak bu özelliği kapatabilmeniz mümkün, ancak her yeni Windows 10 güncellemesinin ardından bahsi geçen özellik kendiliğinden tekrar açılıyor. Çoğu kullanıcının bu durumdan hiç haberinin olmadığını da hesaba katarsak, Microsoft’un ne kadar büyük bir güvenlik ihlali yaptığı daha iyi anlaşılabilir.

Nasıl kapatılır?

Ayarlar > Gizlilik > Genel bölümüne girerek “Microsoft’a ne yazdığımla ilgili veri gönder” seçeneğini kapalı hale getirin. Bu sayede Microsoft’un klavyede yazdığınız her şeyden anında haberdar olmasının önüne geçebilirsiniz.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.