WhatsApp’ın kurucu ortağı yolunu bulsaydı, mesajlar için ödeme yapmak zorunda kalırdın.

0
98
  • WhatsApp kurucu ortağı Brian Acton, kullanıcıların mesajdan ücret almasını önerdi.
  • Acton, reklamın lehine Facebook’un önerisi reddedildi.
  • WhatsApp, daha önce bir yıllık abonelik ücreti talep etti ve 2019’da şartı düşürdü.

2014 yılında WhatsApp’ı satın aldığında Facebook’a katılan Acton (ve geçen sene kaldı), Forbes ile röportajda teklifi açıkladı . “Çok sayıda ücretsiz mesajın” kullanılmasından sonra kullanıcıların mesaj başına ücretlendirilmesini öngörüyordu.

“Bir kez inşa edersiniz, her ülkede her yerde koşar,” diye açıkladı Acton. “Gelişmiş bir satış gücüne ihtiyacınız yok. Bu çok basit bir iş. ”

Bu, platformun kullanıcılar tarafından yapılan ödemelerde ilk kez göz ardı edilmemesi anlamına gelmez. Platform, daha önce 2019’da şartı düşürmeden önce yıllık bir abonelik ücreti talep etti.

Ancak çözüm, kurucuya göre planın “ölçeklemeyeceğini” söyleyen Facebook COO Sheryl Sandberg tarafından vuruldu. Cevabının şu olduğunu söyledi: “Hayır, bunun ölmeyeceği anlamına gelmez. Yani o kadar para kazanmayacaksın demek istiyorsun […] ”

Bir para kazanma sorunu

Röportajda, Acton, Facebook’un hedefli reklamlara yönelik itici gücünün, ayrılmasının temel nedenlerinden biri olduğunu da ortaya koydu. Kurucu, Facebook’un , kullanıcıların mesajlar için ödeme yapmasına izin verme fikrinin aksine, WhatsApp’ın Durum özelliğine hedeflenmiş reklamlar eklemek istediğini söyledi .

Forbes’a göre , bir WhatsApp sözcüsü reklamların gerçekten de önümüzdeki yıl WhatsApp Statüsüne geldiğini doğruladı.

Acton’a göre şifreleme konusu başka bir gerilim kaynağıydı. Facebook, WhatsApp’ı istemcilerle sohbet etmek için kullanan işletmelere analiz araçları sağlamak istedi. Platformun uçtan uca şifreleme kullanımı, işletmelerin ve Facebook’un mesajları ilk etapta okuyamadığı / analiz etmediği anlamına geliyordu.

Kurucu ortak, Facebook’un şifrelemeyi kırmak istemesine rağmen, yöneticilerinin şifrelenmiş bir ortamda işle ilgili analizler sunma yollarını sorduğunu ve “soruşturduklarını” söyledi.

“Günün sonunda şirketimi sattım” dedi. “Kullanıcılarımın gizliliğini daha büyük bir faydayı sattım. Bir seçim ve uzlaşma yaptım. Ve ben her gün bununla yaşıyorum. ”

WhatsApp’da reklam yerine mesaj göndermek / almak için ödeme yapar mısınız? Yorumlar bölümünde bize bildirin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here