whatsapp’ta Uçtan Uca Şifreleme

0
29

Whatsapp günümüz modern teknoloji iletişimleri arasında sıkça kullanılan ve dünyanın her yerinde rahatlıkla görüntülü veya yazışarak kişilerin sevdikleri ve arkadaşları ile iletişim kurmalarını sağlamaktadır. Gelişen teknoloji ile whatsapp kullanımı her yaştan kişilerin ilgisini çekmektedir. İletişim kurabilmek için telefonun ayrı bir özelliği haline gelen whatsapp kullanımı oldukça kolay ve her yaştan insanın dost ve arkadaşları ile rahat görüşme ve yazışmalarını sağlayabilmektedir. Telefon kullanıcılarının yazışma ve konuşmalarının kolay yapılabilmesi için telefon ayarları içerisinde bulunmaktadır. Yükleme yapılarak gerçekleştirilen whatsapp kişilerin yazışmaları ve konuşmalarında rahatlıkla kullanılabilmesi için karşılıklı şifreleme yeniliği getirilmiştir. Uçtan Uca Şifreleme ile amaç kişilerin mesajlarını, sesli videolarını, kişinin kendi özel fotoğraflarını güvenli biçimde saklayabilmesi ve kötü amaçlı kişilerin eline geçmesini engellemektedir.

Whatsapp karşılıklı şifreleme ile kişilerin bilgileri güven altına alınmaktadır. Uygulamanın başarılı olabilmesi için whatsapp kullananlarında karşıdaki kişi ile şifreli yazışma hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. İnsanların özel video ya da resimlerinin başkalarının eline geçmemesi için whatsapp şifreli uygulamayı başlatmıştır. Güvenli iletişim aracı olarak kullanılacak olan whatsapp şifreleme sistemi ile insanların rahat ve güvenli bir şekilde mesajlaşmaları sağlanmaktadır. Karşılıklı şifrelemede mesajı alan ve gönderenin arasında şifreli sistemin iletişimini sağlayacaktır. Whatsapp insanların güvenliği için başlatmış olduğu karşılıklı şifreleme ile her kesimden insanın güvenini kazanmayı amaçlamaktadır.

Whatsapp’ ın şifreli uygulamasından insanların memnun olması beklenmekle birlikte kişilerin mesajlarını, sesli videolarını iletişim sonrası başkalarının eline geçmesini engellemek için karşılıklı şifreleme sistemini getirmiştir. Karşılıklı şifreleme yapıldığın zaman başkalarının kişiler hakkında özel mesaj ve videolarını görme hakkı kesinlikle bulunmamaktadır. Günümüzde akıllı telefonların kullanılması ile mesaj ve video kayıtlarının yapılması başlamıştır. Whatsapp karşılıklı şifreleme ile güvenli iletişimin yapılması sağlanacaktır. Dünyanın neresinde olursanız olun güvenli iletişim için şifre sisteminin uygulanması insanların dost, akraba, arkadaş çevrelerine rahatlıkla mesaj ve video göndermeleri sağlanacaktır. Güvenli ve rahat telefon kullanabilmek için whatsapp karşılıklı şifreleme sistem uygulaması başarılı olacaktır. Kısacası whatsapp başlatmış olduğu karşılıklı şifreleme sistemi ile günlük hayatımızın vazgeçilmezi olan telefonların güvenle kullanılmasını sağlamaktadır.

Not: Uçtan uca şifrelemeyi kullanabilmek için kullanıcıların karşılıklı olarak whatsapp’ın son sürümünü kullanıyor olmak gerekir. Uçtan uca şifrelemeyi devre dışı bırakmak mümkün değildir.