Mobil

WhatsApp Sahte 5 Yıldız Suçlaması!

Android cihazlarda kullanılan uygulama mağazası Google Play Store’da listelenen WhatsApp son günlerde yüzlerce sahte 5 yıldız seçilerek yorum aldı. Ortalama puanını 5 üzerinden 4.4’e yükselten WhatsApp hakkında bugüne dek toplam 54 milyon değerlendirme yapıldı. Ancak son dönemde bu değerlendirmelerde yaşanan ve hiç de doğal gözükmeyen hareketlilik dikkatlerden kaçmadı.

Facebook tarafından satın alındıktan sonra köklü değişimler geçiren ve Snapchat benzeri 24 saatlik hikaye paylaşımı özelliğine kavuşan WhatsApp, 22 Ocak ve 21 Mart tarihleri arasında ciddi puan kaybına uğradı. Ortalama puanı 3.4’e düşen WhatsApp hiçbir zaman bu kadar düşük puan almamıştı. Bu durumu geri çevirmek isteyen Facebook çalışanları görünen o ki sahte değerlendirme yorumları yaparak puan ortalamasını yükseltmeye çalışmış.

Alakasız yorumlar dikkatlerden kaçmadı

Son dönemde ciddi bir düşüş eğilimine giren WhatsApp için Play Store’a yapılan yorumlardaki ilginçlik de Telegraph editörlerinin dikkatini çekti. “Muhteşem grafikleri ve senaryosuyla süper bir oyun!” gibi alakasız yorumların yapıldığını gören editörler “Acaba WhatsApp’a sahte 5 yıldız mı veriliyor?” sorusunu sordu. WhatsApp’a bir oyunmuş gibi değerlendirme yazan bu sahte kullanıcıların verdiği 5 yıldız, 3.4’e düşen puan ortalamasını 4.4’e çekmeye yardımcı olmuşa benziyor.

Çok fazla sahte değerlendirme var

WhatsApp’a yapılan tüm yorumlar arasındaki “oyun içerikli değerlendirmeler”in oranı yüzde 2.7 olarak belirlendi. İlk bakışta pek önemli değil gibi duruyor olsa da tamamı 5 yıldız olduğu için bu yorumlar sanılanın aksine genel puan ortalamasına bayağı bir etki ediyor.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.