Haberler

WhatsApp, Hindistan’daki sahte haber sorunlarını ele almak için bir şikayet memuru atar

WhatsApp , Hindistan’daki platformunda sahte haberlerin ve yanlış bilgilerin yayılmasına ilişkin şikayetleri ele almak için bir “şikayet memuru” görevlendirdi ve Hindistan’daki Press Trust of NDTV’yi rapor etti .

Bu durum , hükümetin WhatsApp üzerinde paylaştığı yanlış bilgilerden dolayı inandığı ülke çapındaki bir linç dizisinin ardından , yılın başlarından gelen taleplerine yanıt olarak geliyor .

Facebook’a ait mesajlaşma servisi, en büyük pazarı için ilk şikayet yöneticisi olarak, Kaliforniya’daki Menlo Park’taki küresel müşteri operasyonları ve lokalizasyonu üst düzey yöneticisi Komal Lahiri’yi seçti.

WhatsApp’ın sitesinde güncellenmiş bir SSS, insanların şikayet yetkilisiyle doğrudan e-posta yoluyla iletişime geçebileceğini belirtir. Ancak, WhatsApp’ın şikâyetleri nasıl işleyeceği ve sahte haber ve sahte haberleri ele almak için ne gibi önlemler alacağı açık değildir. Sormak için yazdık ve geri döndüğümüzde bu yazıyı güncelleyeceğiz.

WhatsApp’ın hamlesi, Hindistan’daki yanlış bilginin yayılmasını ele almak için bir dizi girişimi takip ediyor: Daha önce insanların sahte haberleri tanımasına yardımcı olmak için gazetelerde ve radyoda reklam kampanyaları başlattı . Ayrıca, gönderici tarafından gönderilen (ve gönderen tarafından oluşturulmamış) ve ülkedeki kullanıcılar için sınırlı iletme mesajlarının da etiketlenmesine başladı .

Yapamayacağı şey , şifrelemesini , platformundaki içeriği engellemek, okumak, analiz etmek ve sansürlemek için kırmaktır . Bu gizlilik ve güvenlik vaatlerini zayıflatacaktı.

Bir şikayet memurunun atanması, Hindistan hükümetinin, yanlış bilgilendirmenin yayılmasını engellemeye yönelik başlıca taleplerinden birini karşılamaktadır, ancak bunun yeterli olup olmayacağı görülecektir. Muhtemelen olmaz. Ayrıca, her zaman hükümetin hedef görevini değiştirmesi ve WhatsApp’ın daha fazla şey yapmasını istemek – ya da engellenmek gibi sonuçlarla yüzleşmek ya da ülkede taklit edilen ödemeler ve İşletme hesabı desteği gibi girişimleri görmek gibi bir olasılık vardır .

WhatsApp’ın yanlış bilgilendirmeye karşı mücadelede hızlandığını görmek güzel, ancak Medianama ve Columbia Gazetecilik İncelemesi’nde ayrıntılı olarak açıklananlargibi daha fazla önlem alarak daha fazlasını yapmayı düşünebiliriz .

Bu arada, Hindistan hükümeti, yanlış mesajların yayılmasının bir sonucu olarak gördüğü şiddetin, tek bir mesajlaşma platformunun denetlenmesiyle çözülemeyeceğini bilmesi gerekiyor. Bu gerekir sistemik sorunlar çok sayıda adresesemptomlarının tedavisinde ve başlamak daha iyi halkını anlamak ötesine gitmek demektir – gelecekte bu son linç gibi korkunç olayların önlenmesi için ülke genelinde.

Düşünceleriniz nelerdir?

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.