Web Sitelerindeki Kopyalama Engeli Nasıl Aşılır?

0
40

Haber okuduğunuz bir web sitesindeki cümle veya kelimeyi kopyalamaya kalkışıp başarısız olduğunuzda canınızın sıkılması işten bile değildir. Kimi zaman sağ tıklamayı engelleyen, kimi zaman da metin seçmenin önüne geçen web sitesi sahipleri; bu uygulamayla içerik hırsızlığının önüne geçmeyi amaçlıyorlar. İlk etapta iyi niyetli gibi görünse de bir hayli can sıkıcı olabilen bu durumu aşmanın yolları ise mevcut.

Sitelerdeki seçilemeyen metinleri kopyalamak için yapılması gereken ilk ve en basit işlem Javascriptleri devre dışı bırakmak olacaktır. JS kodlarıyla bu tür engellemeler gerçekleştiği için deaktif hale getirildiğinde dilediğiniz gibi metin kopyalayabilirsiniz. Ancak diğer tüm JS dosyaları da devre dışı kalacağı için site arayüzünde bozulmalar meydana gelebilir. Bu yüzden işinizi gördükten sonra JS dosyaları için bağlantıları tekrar aktif hale getirmeyi unutmamalısınız.

Ancak tüm bunlarla uğraşmak yerine Chrome mağazasından Allow Copy isimli uygulamayı indirerek de kolayca metinleri kopyalayabilirsiniz. İsminden de anlaşılacağı üzere web sitelerindeki yazıları kopyalamanıza imkân tanıyan bu uygulamanın kullanımı çok basit.

Bu adrese tıklayarak Allow Copy eklentisini indirin. Sağ üst köşeye aşağıdaki gibi bir ikon yerleşecektir. Bu düğme varsayılan olarak kapalı haldedir.

how-to-turn-on-copy-feature-on-web-sites-google-chrome

Üzerine tıkladığınız zaman OFF yazısı kaybolur ve yeşil bir tik işareti ikona yerleşir.

how-to-disable-copy-protection-on-web-sites-google-chrome

Akabinde dilediğiniz gibi metinleri kopyalayıp yapıştırmaya başlayabilirsiniz. Ancak her zaman için emeğe saygı göstermeye ve özgün içerik üreticilerini mağdur etmemeye dikkat edin!