Voyager 2, yıldızlararası uzaya geçmek için ikinci insan yapımı nesneye dönüşür

0
26

Tarihte sadece ikinci kez, insan yapımı bir nesne yıldızlararası alana girdi.

Pazartesi günü, NASA , Voyager 2 uzay aracının Güneş Sistemimizin dışındaki yüksek enerjili parçacıklar tarafından bombalandığı bir bölgeye geçtiğini duyurdu . Bu, heliosferin ötesine geçtiğini – Güneş’i çevreleyen manyetik alanların ve plağın bir balonunu – gösterir.

NASA astrofizikçisi Georgia Denolfo, bugün benim için bir basın toplantısında “Benim için bu, uzay araştırmalarının tarihi için son derece heyecan verici bir dönem” dedi. “Galaksimizdeki bulutlu lens aracılığıyla galaksiye bakabiliyoruz ve şimdi Voyager ile bir adım dışarı çıkabiliyoruz.”

Heliosfer içinde, güneş rüzgârı – her yönden Güneş’ten akan yüksek yüklü bir plazma parçacıkları – kurallar. Fakat Güneş’ten uzakta, kozmik ışınlar olarak adlandırılan hızlı atomaltı parçacıklar hakim olmaya başlar. İkisi arasındaki sınır heliopause olarak bilinir ve NASA’nın Voyager 2’nin 5 Kasım’da geçtiğini söylediği de budur.

Voyager 2, heliopause dönüm noktasını geçecek ilk uzay aracı değil. Uzay aracının selefi Voyager 1, 2012’de heliopause’ı geçti . Her iki uzay aracı 1977’de başladı ve o zamandan bu yana keşfedilmemiş alanlara sürekli olarak yerleşti. (Voyager 2, önce başladı ve şu anda NASA’nın en uzun soluklu misyonu.)

NASA’nın Voyager programı proje yöneticisi Suzanne Dodd, “Sanırım Voyager sondalarının her ikisi de bu kilometre taşını geçmeye yetecek kadar uzun süre çalıştıklarından mutluyuz ve rahatlamışız” dedi. “Hepimiz beklediğimiz buydu. Şimdi, heliopause dışında her iki probun da kullanılmasını öğrenebileceğimiz şeyleri sabırsızlıkla bekliyoruz. ”

Bilimsel bir araç filosunu taşımaya ek olarak, her bir uzay aracı, yeryüzündeki yaşam hakkında sesler, görüntüler ve bilgiler içeren bir Altın Kayıt taşır. Dışarıda başka uzay uygarlıkları varsa ve ya bir probla karşılaşırsa, Altın Kayıtlar uzaylılara Dünya’daki yaşamın nasıl bir şey olduğunu anlatabilir – ya da en azından 1977’den önce hayatın nasıl bir şey olduğuna dair bir fikir verebilir.

Her iki Voyager’ın da, başka bir yıldızla karşılaşmadan önce gitmeleri için uzun bir yol var (bu yıldızların etrafında daha az potansiyel yaşam). Her ikisi de yıldızlararası alanda olsalar bile, Güneş Sistemimizde hala iyi durumdalar.

– Güneş Sistemi’nin kenar uzak Plüton’a Sun yörüngesinde Oort Bulutu, kuyruklu yıldızlar gibi nesneleri topluluğu tarafından tarif edilir gerçekten çok Plüton’a. Dünya Güneş’ten 93 milyon mil uzaktadır ve Oort Bulutunun en yakın üyeleri yaklaşık 93 milyar mil uzaklıktadır. NASA, Voyager 2’nin yaklaşık 300 yıl içinde Oort Bulutunun yakınına ulaşacağını tahmin ediyor ve Güneş Sisteminden tamamen çıkması 30.000 yıl kadar sürebiliyor.

VOYAGER 2’NIN GÜNEŞ SİSTEMİNDEN TAMAMEN ÇIKMASI 30.000 YILA KADAR SÜREBİLİR

Her iki Voyager da bu sınırlara ulaşmadan çok uzun bir süre çalışmayı bırakacak. Dodd, bugün basın toplantısında, “Her iki uzay aracı da sağlıklıdır, eğer onları yaşlı vatandaşlar olarak görüyorsanız,” dedi. İyi çalışırlarken, sürekli olarak güç kaybediyorlar ve Güneş’in ısısından uzaklaştıkça daha da soğuyorlar. Dodd, uzay aracının muhtemelen beş ila 10 yıl daha veri göndermeye devam edebileceğini tahmin etti, ancak araştırmacılar Voyagerların bazı bilimsel araçlarını uzun ömürlerini artırmak için kapatmak zorunda kalacaklar.

Dodd, “Önümüzde zor kararlarımız var” dedi. “Kişisel hedefim bu uzay aracını 50 yıl sürecek. Bu uzay aracı 1977’de başladı. Eğer onları 2027’ye götürebilirsek, bu 50 yıllık bir görev olurdu ve bu harika olurdu. ”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here