Volvo, Otonom Araç Geliştirdiğini Duyurdu

0
17

Elektrikle çalışan ve kendi kendine trafikte hareket edebilme özelliğine sahip akıllı araçlar üreten Tesla, otomobil endüstrisini dönüşüme teşvik etmeye de devam ediyor. Halen daha fosil yakıtları kullanan otomobil devlerinin elektrikli araçları daha ciddiye almasını ve rakip olarak görmesini sağlayan Model S’i geliştiren Tesla, her geçen gün otonom sürüş teknolojisini daha da üst seviyeye çıkarmaya gayret ediyor.

Tesla’nın otomobil sektöründe oluşturduğu domino etkisi yalnızca elektrikli araçlarla kısıtlı değil. Kendi kendine hareket edebilen araçlar da geliştiren Tesla, diğer üreticilerin lüks araçlara özel sunduğu otomatik pilot özelliğini tüm araçlarında standart olarak sunuyor.

Model S ve Model X isimli akıllı araçların karıştığı ölümlü trafik kazaları sonucu Tesla’nın hisse değerlerinde ciddi bir düşüş yaşanmıştı. Çin’deki bir Model S şoförünün Tesla’nın otomatik pilot fonksiyonunun düzgün çalışmaması sonucu park halindeki bir araca çarpması da haber bültenlerine konu olmuştu.

Her ne kadar başarılı bir yazılım olsa da insan faktörünü çok iyi analiz edemeyen otomatik pilot özelliği üzerine sürekli oynamalar yapan Tesla, kendi kendine giden araçlar üretmekte başarılı olsa da ciddi rakiplerle de mücadele etmek zorunda kalacak.

Mercedes, E sınıfı araçların reklam kampanyalarında “kendi kendine gidebilir” ibaresini kullanmıştı. Şimdi ise Volvo S90 otomatik yardımcı pilot özelliğiyle satışa sunuluyor. “Adaptive cruise control” ismi verilen akıllı hız takip sistemi, yayaları ve bisikletlileri ayırt edebilme gibi gelişmiş özelliklere sahip olan Volvo S90; Tesla’nın modellerine dişli bir rakip olacak.