USB Type-C ile Kulaklık Girişleri Tarihe Karışabilir

0
33

Apple’ın yeni çıkaracağı iPhone modelinde 3.5 mm’lik kulaklık girişinin bulunmayacağına dair ayyuka çıkan söylentilerden mutlaka haberdar olmuşsunuzdur. İşin aslı, 3.5 mm’lik girişi cihazlarında kullanmamaya karar veren tek şirket Apple değil. Hatırlanacağı üzer Moto Z’de de bu kulaklık girişine yer verilmemişti. Bu cihazlarda yer alan USB Type-C ismi verilen yeni tip USB girişleri sayesinde ses, görüntü ve video aktarımı çok daha kullanışlı hale getiriliyor.

Intel mühendisleri Rahman Ismail ve Brad Saunders, USB Type-C teknolojisinin yaygınlaşmasıyla birlikte yakın tarihte 3.5 mm’lik jak girişlerinin tarihe karışacağına inanıyor. Bunun sebebini ise şöyle açıklıyorlar: USB Type-C’nin standartlaşması halinde ses aktarımı için en doğru seçenek olduğunu yakın tarihte hep birlikte görebiliriz.

USB Type-C şu ana kadar Samsung Galaxy Note 7, OnePlus 3 ve Huawei’nin geliştirdiği Google Nexus 6P’de kullanılmıştı. Bunlara ek olarak Chromebook Pixel ve MacBook dizüstü bilgisayar modellerinde de bu tür USB soketi bulunuyor. Şu ana kadar radikal bir karar alıp 3.5 mm’lik girişe hiç yer vermeyen tek akıllı telefon modeli ise Motorola’nın ürettiği Moto Z oldu.

Peki, akıllı telefon üreticisi markalar neden 3.5 mm’lik kulaklık jakına savaş açmış gibi davranıyor? Bu soruya cevaben kablosuz kulaklık kullanımını yaygınlaştırmak ve sürekli birbirine giren kablolu kulaklıkların tercih edilmemesini sağlamak, kullanılacaksa da daha kaliteli ses aktarımını sağlayan USB Type-C destekli kulaklıkları parlatmak gibi sebepler sayılabilir.