Uçaklarda Galaxy Note 7 Kullanmak Yasaklandı

0
72

Samsung’un üretip dünya genelinde iki buçuk milyondan fazla müşteriye sattığı Galaxy Note 7 modeli, dahili bataryasının patlayıp yangınlara yol açmasından dolayı geri çağrılmıştı. Ülkemizde de telefon operatörleri tarafından satışı durdurulan cihazın ABD’de uçaklarda kullanılması yasaklandı.

ABD Ulaştırma Bakanlığı’nın son yayınladığı bildiride Samsung Galaxy Note 7 akıllı telefonlarının kabin ekibi ve yolcular tarafından telefon kapalı olması halinde ancak taşınabileceği belirtildi.

Geçtiğimiz salı günü de ABD’de Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonu tarafından 1 milyon Galaxy Note 7 cihazı geri çağrılmıştı. Geri çağrılmaya sebep olarak da telefonun bataryasının aşırı derecede ısınması, ardından da patlaması gösterilmişti.

Ulaştırma Bakanı Anthony Foxx, “Bizim asıl endişemiz ve önceliğimiz her zaman için halkın güvenliğidir. Hakkında geri çağrılma kararı verilen bir telefonla seyahat etmeyi tercih eden vatandaşlarımız, bu cihazların güvenliğini sağlamak için gerekli önlemleri almak zorundadır” dedi.

Buna göre Galaxy Note 7 cihazlarıyla uçağa binmek isteyen yolcuların telefonlarını kapalı tutması ve hiçbir şekilde şarja takmaması gerekiyor. Ayrıca alarm gibi kapalı haldeki telefonu açabilecek ve aktif hale getirecek tüm fonksiyonların da devre dışı bırakılması şart koşuldu.

Ulusal Havacılık Yönetimi de geçtiğimiz günlerde uçakla seyahat eden yolcular için Galaxy Note 7 cihazlarını havadayken şarj etmemeleri ve bagajda kapalı tutmaları yönünde uyarmıştı. Her ne kadar tehlikeli gözüküyor olsa da henüz Türkiye’deki yolcular için bu yönde bir uyarı yapılmış değil.