Üç astronot başarılı bir şekilde fırlatılan uçuştan iki ay sonra bugün uzaya fırlatıldı

0
33

Üçlü, gemide iki astronotla ayrıldıktan sonra Soyuz’da uçuran ilk insanlar.

Özgün Öykü: Pazartesi sabahı erken saatlerde, üç astronotun mürettebatı Rus Soyuz roketinde Uluslararası Uzay İstasyonuna fırlatılacak – ilk kez insanlar Ekim ayında araca ayrıldıklarında, iki yolcuyla birlikte uçağın ortasından ayrıldıktan sonra Soyuz’a binecekler. yazı tahtası. Rusya, bir soruşturmanın ardından roketin insanları tekrar taşımaya hazır olduğunu düşünerek başarısızlığa yol açan sorunu tespit ettiğini ve çözdüğünü iddia etti.

Soyuz kazadan bu yana dört kez başarıyla başlattı. Bununla birlikte, Soyuz FG olarak bilinen roketin bir versiyonu, başarısız olan Soyuz ile aynı konfigürasyonda bir kez başlattı. Kasım ayında başlayan bu başarı bir başarıydı ve yörüngeye Progress adı verilen bir Rus kargo kapsülü koydu. Uçuş, Pazartesi günkü misyonunun yolunu açtı ve Soyuz FG, tekrar insanlık için güvenli olup olmadığını kanıtlayacaktır.

KAZADAN BU YANA, SOYUZ DÖRT KEZ BAŞARIYLA BAŞLATTI

Başarısızlıktan önce, Soyuz FG, ilk olarak 2001’de başladığından beri yüzde 100 başarı derecesine sahipti. Ancak 11 Ekim’de araç, NASA astronotu Nick Hague ve Rus kozmonot Aleksey Ovchinin’in iki binicisiyle bir felakete yol açtı. Soyuz, Kazakistan’dan ayrıldıktan sadece iki buçuk dakika sonra roket, 31 mil kadar ayrıldı.

 Arıza, aracın acil durum iptal sistemini derhal devreye sokarak, mürettebatın roketten ayrılması için kapsülü taşımasına neden oldu. Kapsül sonra balistik bir iniş yaptılar – araç normalden daha dik bir açıda Dünya’ya düştüğünde. Yeryüzü çekiciliğinin 6.7 katı veya 6.7 katı çekildikten sonra, Lahey ve Ovchinin dünyaya güvenli bir şekilde geri döndü.

Fırlatma görüntüleri , roketin uçuş sırasında donanım parçalarını tuttuğu zaman, ilk aşama ayrımında bir şeyler ters gittiğini açıkça gösterdi. Normal olarak, Soyuz, ana çekirdeğini çevreleyen ve uçuş sırasında çapraz benzer bir konfigürasyonda birbirinden ayrılan dört güçlendiriciye sahiptir. Bunun yerine, dört güçlendiriciden biri Orta çekirdekle temas kurdu ve Soyuz’un parçalanmasına neden oldu.

Rusya’nın devlet uzay şirketi Roscosmos, o zamandan beri , aşamaları birbirinden ayırmaktan sorumlu bir deforme olmuş sensörün başarısızlığını izledi . Sensör, montaj sırasında görünüşte hasar görmüştü ve Roscosmos, iki ek Soyuz roketinin aynı kusura sahip olabileceğini buldu. Ancak şirket, sorunun o zamandan beri düzeltildiğini ve gelecekteki misyonları etkilememesi gerektiğini söylüyor.

Hague ve Ovchinin, planlandığı gibi ISS’ye getirmediği için, Roscosmos, istasyonun uzun zamandır mürettebatın bir açığının bulunmadığından emin olmak için bugünkü uçuşa geçti. Aslında, bu uçuş – NASA astronot Anne McClain, Kanadalı astronot David Saint-Jacques ve Rus kozmonot Oleg Kononenko taşıyacak – bu Hague ve Ovchinin katılmak için 20 Aralık’ta başlayacaktı.

Böylelikle, şu anki üç kişiyi, ISS – NASA astronotu Serena Auñón-Şansölyesi, Alman astronotu Alexander Gerst ve Rus kozmonot Sergey Prokopyev’in yerine, Aralık ayı ortasından ayrılmak zorunda bırakacaklardı. Ama bu şekilde, yeni mürettebat, mevcut mürettebatın ayrılmasından çok önce gelecek.

Ve bu, her şey bu uçuşla iyi giderse, NASA’nın boş bir uzay istasyonu olasılığını hissetmesi gerekmeyeceği anlamına gelir . ISS’deki mevcut mürettebat Haziran ayı başlarında bir Soyuz kapsülünde ISS’ye ulaştı. Bununla birlikte, Soyuz’un yörüngede sınırlı bir ömrü vardır, geri gelmeye ihtiyaç duymadan önce yaklaşık 200 gün sürmektedir. Yeni bir mürettebatın Aralık ayı sonundan önce uzay istasyonuna gitmemesi halinde, ya mevcut bir mürettebatın süresini uzatmak için boş bir Soyuz’un ISS’ye sunulması gerekecek ya da mürettebatın eve gelmesi ve istasyon boş.

Şimdilik, bu senaryolar henüz gerçeğe dönüşme tehlikesiyle karşı karşıya değil. Ve uzaya ilk yolculuğunu yapacak olan McClain, başarısızlıktan hemen sonra Soyuz’a binme konusunda “kendine güveni var” diyerek, Houston Chronicle’a “hiç kimse yeşil ışığı uçuramaz” diye sordu, sorun sorun olmadıkça. çözüldü.

Soyuz, Kazakistan’daki Baikonur Kozmodrom’undan 6:31 AM ET’den kalkış için ayrılıyor. NASA, 5:30 AM ET’den başlayan misyonun canlı kapsama alanını sunmayı planlıyor. Soyuz yörüngesine ulaştığında, 12:36 PM ET’de ISS ile yerleştirilmek isteniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here