Haberler

Uber’e Ait Sürücüsüz Araç Kaza Yaptı

Geride bıraktığımız Cumartesi günü Uber Teknolojileri’ne ait bir sürücüsüz (otonom) araç kaza yaptı. ABD’nin Arizona eyaletindeki otobanda kazaya karışan araçta Uber tarafından geliştirilen yeni bir otonom sürüş teknolojisi test ediliyordu. Uber’den konuyla ilgili yapılan açıklamada hiç kimsenin ciddi bir yara almadığı bilgisi de paylaşıldı.

Sürücüsüz araç programına son veriliyor

Öte yandan Cuma günü Tempe bölgesinde yaşanan bir kazanın hemen ardından bu kazanın meydana gelmesi, Uber’i radikal kararlar almaya itmişe benziyor. Arizona, Pittsburgh ve San Francisco gibi büyük şehirlerde yürütülen sürücüsüz araç programını iptal etme kararı alan Uber yöneticileri e-posta ile gazetecilere yaptığı açıklamada “Bu kazanın neden ve nasıl meydana geldiğine dair araştırmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Araç yan yatmıştı

Volvo’nun yeni model aracına monte edilen otonom sürüş yazılımının neden kazaya karıştığına dair bir açıklama da Tempe Polis Departmanı’ndan geldi. Kurum sözcüsü Josie Montenegro’nun ifadesine göre Uber aracı dönüş yaparken karşıdan gelen arabaya yol vermediği için kaza meydana geldi. “Arabaların çarpışmasının ardından Uber’e ait araç yan yattı. Neyse ki hiçbir ciddi yaralanma söz konusu” değil diyen Montenegro’nun sözlerinin ardından Uber, otonom sürüş projesini rafa kaldırma kararı aldı.

Her ne kadar otonom sürüş yazılımına sahip olsa da hala daha prosedür gereği sürücüsüz araçlarda 2 kişi bulunmak zorunda. Uber’in kaza yapan aracında da aynı durum söz konusu idi.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.