Trump’ın pastası var ve İran’ın ekonomisini ve petrolün düşük seviyede kalmasını sağlayan yaptırımlarla da yiyor

0
37
  • Başkan Donald Trump’ın yönetimi Pazartesi günü İran’a yaptırımlar getiriyor.
  • Trump, İran’ın şu an İran petrolünü satın alabilmesi için, İran’ın yaptırımlar kaldırılana kadar ulaşamayacağı bir emanet hesabına para koyabilecek kilit ülkelere feragat etti.
  • Petrol fiyatları yaklaşık 72 $ seviyesinde seyrediyor. İran hala nükleer anlaşmada, parası ve ekonomisi de deplasmanda.
  • Bu sonuçlar, Trump’ın pastasını etkili bir şekilde yemesi ve yemek yemesi anlamına gelir.

Başkan Donald Trump ‘un yönetimi Pazartesi günü İran’ a ön-nükleer anlaşma yaptırımlarının iadesini ve 300 ek kuruluşun yaptırımlarını açıklayacak.

Tahran’ı nükleer silah arayışından vazgeçirirken, yeni tedbirler İran ekonomisini sarsarken, petrol fiyatlarını düşük tutmayı sürdürüyor.

Trump zaten Ağustos ayında ülkenin finans sektörüne geniş çaplı bir yaptırım getirdi , ardından rial 45.000 dolardan dolar başına şu anki 145.000 dolara düştü. Buna karşılık, İran hükümeti vatandaşlarının yabancı para ve bankacılık işlemlerine erişimini kısıtladı.

Fakat Trump yönetimi şimdi doğrudan İran’ın can damarı olan petrol endüstrisine vurmayı planlıyor.

“İran’ın petrol üretimi azaldı, gelirleri düştü ve ülke daha izole edilmişti” Trump nükleer anlaşmayı aksatmadan önce Dışişleri Konseyi Başkanı Richard N. Haass daha önce Dışişleri Bakanlığı olarak görev yapmıştı ve Ulusal Güvenlik Konseyi yetkilisi, New York Times’a söyledi .

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here