Tesla Model S Kablosuz Şarj Olabilecek

0
37

Yeni çıkan cep telefonu modellerinde sıklıkla bulunan kablosuz şarj özelliği, Tesla’nın satışa sunduğu Model S’lere geliyor! Buna göre artık ünlü elektrikli araba modeli de tıpkı telefonlar gibi kabloya gerek kalmadan şarj edilebilecek. ABD’li Plugless (Türkçesi: Prizsiz) isimli şirket, Tesla Model S için hazırladığı kablosuz şarj sistemini 2,440$’dan satacak. Şirket, şimdiden ön siparişleri almaya başladı bile!

Ülkemizde resmi kanallardan satışa sunulmamış olsa da yurtdışında hatırı sayılır bir müşteri kitlesine sahip olan Tesla, kullanıcılarına kablosuz şarj imkânını sunmaya hazırlanıyor. Ancak kablosuz şarj teknolojisi doğrudan Tesla tarafından değil, henüz bu yıl temelleri atılan Plugless firması tarafından sağlanacak.

plugless-electric-car-charger

2,440$’lık bir etiketi olan kablosuz şarj sistemi 7 bin liradan daha pahalıya mal oluyor. Ancak bu sistemi satın aldığınız takdirde Tesla’yı şarj etmek için aracı park etmek dışında hiçbir şey yapmanız gerekmeyecek. Yere sabitlenmiş klasik bir elektrik şarj ünitesiyle aracın plakasının altına yerleştirilen bir cihaz sayesinde kablosuz olarak Tesla araçlarını şarj edebilmek mümkün hale geliyor.

Ancak şarj dolum hızı olarak Plugless’in kablosuz şarj sistemi, Tesla’nın orijinal Supercharger’larındaki gibi performans veremiyor ne yazık ki. Saatte 300 kilometreden fazla menzil gidebilecek kadar bataryaları şarj eden Tesla’ya nazaran Plugless’in saatte 40 kilometrelik şarj performansı hayli düşük. Bu dezavantajına rağmen evden işe varan herhangi bir ofis çalışanı, aracını yalnızca park ederek yaklaşık 8 saat içinde tam kapasiteyle bataryaları doldurabilir. Hal böyle olunca söz konusu bu dezavantajın pek de önemli olmadığı yorumu pekala yapılabilir.