Genel BilgiHaberler

Teknoloji devleri hakkımızda nasıl bu kadar çok şey biliyor?

Bizi İzlerlerken Yeterince Özgür'müyüz !..

Bizi İzlerlerken Yeterince Özgür’müyüz !..

Düzenli olarak kullandığımız sitelerden ultra hedefli reklamlar almak rahatsız edici olabilir. Ancak bu siteler bizim hakkımızda ne kadar çok şey biliyor gibi görünüyor? Aslında dev teknoloji siteleri verilerimizi ellerinin altında tutuyor. Ulaşmak istedikleri her şeye kolaylıkla ulaşabiliyorlar. Bunları durdurmanın bir yolu yok. Kullanacağınız her uygulama veya her bilgisayar bu şirketlerin elinde. Gelelim ufak bir araştırma ile bizi bizden iyi tanıyan şirketler nasıl zengin oldular..

En büyük beş teknoloji şirketi arasındaki derinlemesine bir çalışma, ne kadar bildiklerine biraz ışık tutuyor.

Salt Lake City, UT tabanlı özel e-ticaret işaretleri sağlayıcısı Signs  zamanımızın büyük teknoloji devlerinin sizin hakkınızda ne kadar bilgi topladığına dikkat çekmişti.

Bulgular, 2017-2018 gelir raporlarına ve tahminlerine göre Facebook’un dakikada yaklaşık 106.000 dolar kazandığını gösteriyor. Şirketin yaklaşık 30.000 çalışanı var ve sizin hakkınızda çok şey biliyor.

Facebook, IP adresinize, cep telefonunuzdan coğrafi izlemeye ve arkadaşlarınızın sağladığı konumlara dayanarak nerede yaşadığınız yer hakkında oldukça iyi bilgi toplayabiliyor. ABD’deki 2011’deki tüm boşanma davalarının üçte biri ‘Facebook’ kelimesini içeriyordu.

 

 

Her gün yaklaşık 722 milyon dolar kazanan Apple, iPhone’unuzun numarasını operatörünüzden görebiliyor ve dakikada ortalama 31 Mac satıyor. Apple’da dünya çapında yaklaşık 123.000 kişi çalışıyor. ABD’deki tüm hanelerin yarısı en az bir Apple ürününe sahiptir.

131.000’den fazla çalışanı olan Microsoft saatte yaklaşık 12.5 milyon dolar kazanıyor ve Windows 10 çalıştıran 400 milyon cihaza sahip. Her gün Skype kullanıcıları tarafından yapılan üç milyar dakikalık çağrı var ve beş kişiden biri Bing’i arama motoru olarak kullanıyor.

Google 302 milyar doları aştı ve saniyede 4.348 dolardan fazla kazanıyor. Dünyada 85.000 çalışanı vardır. 1 milyardan fazla kişi Gmail kullanıyor ve e-posta adresinizin Google üzerinden oluşturulma ihtimali var.

Google, çevrimiçi etkinliğinizi izlediğiniz YouTube videoları, tıkladığınız reklamlar ve neyi beğendiğinizi belirlemek için ziyaret ettiğiniz web siteleri aracılığıyla da belirleyebilir.

Amazon, günde yaklaşık 643,5 milyon dolar kazanıyor ve bu da 261 Boeing uçağı satın almasını, uzaya 17 servis başlatmasını veya yaklaşık 271 milyon yıl boyunca bir Netflix aboneliği yapmasını sağlayacak.

Şirket, tüm e-ticaret pazar payının% 43’üne sahiptir. 563.000’den fazla çalışanı ile en büyük şirkettir.

ASIL SORU : PEKİ NASIL BU KADAR ZENGİN OLDULAR?

Veri. Her şirket hakkınızda çok fazla veri tutar . Tüm şirketler adınızı, telefon numaranızı ve e-posta adresinizi bilir. Ev adresinizi yalnızca Apple toplamaz, ancak Apple Kimliği hesabınıza girerseniz alır.

FAMGA’daki her şirket, Amazon dışındaki hobilerinizi ve ilgi alanlarınızı öğrenebilir, ancak Amazon, satın alma tercihleriniz ve dolayısıyla hobileriniz hakkında iyi bir fikir edinmek için satın alma ve göz atma davranışınızı izler.

Amazon ve Apple, hediye sertifikaları göndermediğiniz veya arkadaşlarınıza göndermek için ürün satın almadığınız sürece aileniz ve arkadaşlarınız hakkında bilgi sahibi değildir.

Facebook, en çok hangi arkadaşlarınızla etkileşime girdiğinizi izler, bu da en yakın arkadaşlarınızı tanımasını sağlar. Facebook ayrıca ilişki durumunuzu ve cinsel tercihinizi de keşfetme yeteneğine sahiptir.

Her şirket ne tür bir telefona sahip olduğunuzu ve hangi cinsiyette olduğunuzu bilir. Her biri göz renginizi geçmişte gönderdiğiniz profil resimlerine göre belirleyebilir.

Microsoft’un LinkedIn’i satın alması, mevcut işinizi ve istihdam geçmişinizi kolayca bulabileceği anlamına gelir.

Yalnızca Amazon ve Microsoft doğum gününüzü gerektirmez ve Apple, Microsoft ve Amazon politik görüşlerinizi bilmez. Apple, Google ve Amazon da eğitim seviyenizi biliyor gibi görünmüyor.

Tüm şirketler tarama geçmişinizi takip edebilir,  Amazon yalnızca Amazon’dan önce ziyaret edilen web sitesini ve siteden ayrıldıktan sonra ziyaret ettiğiniz web sitesini izleyebilir. Unutmayın tüm şirketler kredi kartı bilgilerinizi saklar.

Facebook dışındaki tüm şirketler sesli asistanlarla konuşulan sesli komutları kaydeder ve Facebook, konuşmalarınızı dinlediğine dair söylentilere rağmen, ses gerektiren belirli özelliklerin kullanılmasıyla izin verilirse telefonunuzun mikrofonuna erişeceğini söyler.

Bunlar, insanlara bağlı kalmak, çevrimiçi satın almak, en son donanım ve yazılım modeline sahip olmak ve çevremizdeki dünyayı keşfetmek için doyumsuz iştahımız nedeniyle şaşırtıcı rakamlardır.

 

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.