Taylor Swift, konserinde yüz tanıma teknolojisi ile stalkers izledi

0
353

Taylor Swift, yüz tanıma sistemi tarafından izlenen, geçtiğimiz Mayıs ayında California’daki Rose Bowl’da bir konser verdi. Sistemin hedefi? Yüzlerce Swift’in avcısı.

Swift’in yüz tanıma sistemi, izleyicilerin yüzlerini gizlice saklayacak olan provalarının çarpıcılarını gösteren bir kiosk içine yerleştirildi. Göre Rolling Stone , kiosk gözlenen bir konser güvenlik uzmanı ile konuştum, kiosk baktı katılımcılar hemen tarandı. Daha sonra veriler, Nashville, Tennessee’de yüzlerce görüntüyü bilinen stalkers’larının bir veritabanına eşleştirmeye çalışan bir “komut gönderisine” gönderildi.

BİR KONSERİNDE GÖZETLEME – ÖZEL BIR ETKİNLİK – YASAL

ABD’li sanatçılar daha önce yüz tanıma teknolojisini kullanmaları için konserlerinde tanıtılmadılar. Bununla birlikte, bunu yapmanın yasallığı sanatçı tarafındadır: bir konser teknik olarak özel bir olaydır, bu nedenle etkinlik organizatörleri hemen hemen her türlü gözetim faaliyetine seyirci katılabilirler.

Swift’in olayı için alınan güvenlik önlemleri aşırı kabul edilebilirdi, ancak yüz tanıma istenmeyen katılımcılara ilk defa bakmak için kullanılmadı.

Geçtiğimiz Nisan ayında Çin polisi , Nanchang Uluslararası Spor Merkezi’nde bir konser sırasında yaklaşık 60.000 kişi arasında saklanan 31 yaşındaki bir şüpheliyi tutukladı . Bu, kendi vatandaşlarının hareketlerini izlemekle görevlendirilecek olan Çin’in kendi “Xue Liang” veya “Sharp Eyes” izleme sisteminin ilk aşamaları ile mümkün oldu.

ABD’de, büyük kalabalıklar içinde yüz tanıma teknolojisi ile gelişmeler de yapılmaktadır. Örneğin, Ticketmaster, biletlerinizi koltuğunuza bağlı bir yüz taramasıyla değiştirmeyi öngörüyor ve bu da teknolojiyi daha da geliştiriyor. Bir sonraki Marvel filmini izlemek için taranmayacak olsanız da, geleceğin film bileti sadece yüzünüz olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here