Haberler

AT & T ve Dish’un HBO savaşı, kablo ve akışın kasvetli geleceği

Dikey entegrasyon, artık başkalarıyla hoş oynamak zorunda olmadığınız anlamına gelir

Dün, Dish müşterileri premium kablo kanalı ile TV dağıtıcısı arasında devam eden bir lisans anlaşması nedeniyle HBO’ya erişimi kaybetti . HBO’nun 40 yıllık tarihinin ilk kez karanlıkta kaldığını gösteriyor. Bu tür bir şey, kablo sektöründe her zaman bir arada gerçekleşiyor gibi görünüyor, ama aynı zamanda Comcast, AT & T ve Disney gibi şirketlerin kontrolünü ele geçirmesi gibi gelecekte de olabilecek kapalı kablo kabusunun ilk göstergesi olabilir. Medya manzarasının giderek daha büyük parçaları.

HBO, bu yılın başlarında AT & T’nin devasa Time Warner devralımının bir parçası olarak satın alınan WarnerMedia’ya ait . AT & T, ilk etapta bir araya gelmesine izin verilmesi gerektiğini savunurken, Adalet Bakanlığı’nın şikayetlerinden biri, AT & T’nin, kullanıcılarını Sling TV gibi yayın hizmetlerinden uzakta kendi DirecTV Hizmeti’ne yönlendirmek için içerik sahipliğini kullanabileceğiydi. .

Elbette, AT & T asla böyle bir şey yapmayacağını çünkü bu lisanslardan para kazanacağını söyledi. Hükümetin bu konuya karşı iyi bir yanıtı yoktu, yargıç Richard Leon tartışmayı reddetmeye çalıştı, “Sanal MVPD içeriğine erişen AT & T müşterileri ile ilgili faydalar, DirecTV Now’ın Sling ve YouTube TV gibi rakiplerini kullansalar bile tahakkuk etmeye devam ediyor.”

Ama aniden, Adalet Bakanlığı’nın iddiası çok daha inandırıcı görünmeye başladı. Bu ışık altında devam eden Yemek davası, abone ücretleri üzerinden sıradan bir kavgaya daha az benziyor ve daha çok AT & T’nin kanallarını taşımak için daha fazla para talep ediyor gibi görünüyor – Para Tabakası ödemeyi tercih etmiyor.

AT & T HALA HBO İÇİN ÖDEYECEĞİNİZİ BİLİYOR. VE EĞER YEMEK ÖDEME YAPMAZSA, SENİ YAPACAK BİRİSİNE GÖNDERİR.

WarnerMedia kablo şirkete müşteri yönlendirmek için mutlu olacak onun fiyatları ödemek ya da abone kotasını karşılar. HBO, Dish’ın kapanmasına verdiği tepkide, “DISH ile durumun yakında değişeceğini umuyoruz, ancak bu arada, değerli müşterilerimiz, bir HBO aboneliğine erişmenin diğer yollarından faydalanmalı ve böylece takdirle programlanmanın tadını çıkarmaya devam edebilirler. Başka bir deyişle: HBO için hala ödeyeceğinizi biliyor. Ve eğer Yemek ödeme yapmazsa, seni yapacak birisine gönderir.

Ve aniden hiçbir kablo şirketi ya da üst düzey yayın hizmetinin HBO ve Game of Thrones için AT & T’nin bedelini ödemek istemediği düşünülemez, kavrulmuş-dünya senaryosunda bile , bu da iyi. Bu sadece daha fazla kullanıcının AT & T’ye ait DirecTV, DirecTV Now ve HBO Now hizmetlerinin karşılama kollarına yönlendirileceği anlamına geliyor .

Veya tüm içeriklerinizi tek bir konsolide paket halinde dağıtmak için kendi akış hizmetinizi oluşturabildiğinizde neden kablo şirketleri ile anlaşmalar yapmalısınız? Tıpkı AT & T’nin WarnerMedia’nın HBO, Turner ve Warner Bros özelliklerini “HBO Plus” tarzı bir hizmete birleştirerek 2019’da piyasaya sürmeyi planladığı gibi .

Bu hizmet ilk kez duyurulduğunda, WarnerMedia CEO’su John Stankey, şirketin yeni hizmetle birlikte kablo ve uydu dağıtıcıları ile mevcut anlaşmalarını dengelemeye devam edeceğini söyledi. Ancak, Dish anlaşmazlığı geleceğe dair bir örnekse, AT & T’nin mülklerin gücünü, distribütörlerden istediği fonları talep etmek için kullandığı veya toz içinde bırakacağı bir dünya hayal etmek kolaydır.

Bu tür bir hardball pazarlığı, daha fazla eğlence şirketi ağ sahipleriyle konsolide olmaya başladıkça daha yaygın hale gelecektir. İçeriğe sahip olduğunuzda ve bunu dağıtmak için bir ağınız olduğunda, matematik, diğer müşterilerin size bunun yerine size ödeme yapabildiği bir parçasının olmasına izin vermede faktörü değiştirdiğinizde değişmeye başlar. Şimdiden bunun başlangıcını görüyoruz: Disney, içeriğinin Netflix’ten kendi akışını gerçekleştiren akış hizmeti lehine çekiyor .

Bu hareketlerin bazı sonuçları yüzeyde masumdur. AT & T aboneliğinizle ücretsiz HBO. X-Men Marvel filmlerinde iyi görünüyor. Akış hizmetleri hücresel faturalarınıza dahil olmayabilir ve bu da hoştur. Ancak, serbest kalanlar ve eğlenceli şeyler, aşırı derecede kapalı medya imparatorluklarında bitmek zorunda kaldıkları için hizmet ya da fiyatla rekabet etmeyen son derece kaygan bir eğimin başlangıcıdır. ABD’de internetin ulaştığı rekabetçi gridlock türünü düşünün, ancak bunları da akışlı ağlara uygulayın.

VE EĞER BU SORUNLAR ÇOKTAN BAŞLAMADIYSA, GELECEKTE OLACAKLARI GARANTİ EDİLİYOR.

HBO / WarnerMedia / AT & T, bunun her zamanki gibi bir iş olduğunu söylüyor. WarnerMedia’ya göre, Dish, AT & T birleşme görüşmelerinin başlamasından önce eski anlaşmasını genişletme şansını yakaladı ve HBO’nun değil, Dish’ın sinyali alması kararını ekledi. Bulaşık müşteriler vardı: WarnerMedia da Bulaşık bir hardball müzakere taktiği olarak kanal takedowns kullanarak bir geçmişe sahiptir ve bu biraz doğruluk payı olabileceğini söylüyor Fox News 2014 yılında karardı , 2019 yılında CBS ve Univision geçen dışarı karartılmış edilmiştir üç ay .

Bunun hala sadece rutin bir ihtilaf olması ve AT & T ve Dish’un hafta sonundan önce bunu çözmesi mümkün. Ancak, bu tür şirketler bir araya geldikçe, daha fazla rakip yayın hizmeti ile büyümeye ve genişlemeye devam ettikçe, AT & T ve WarnerMedia (ve onların çağdaşları) potansiyeli artmaktadır. Ve eğer bu sorunlar henüz ortaya çıkmadıysa, gelecekte olacakları garanti ediliyor. Yaptıklarında, ortada yakalanacak müşteriler.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.