HaberlerMobilUygulamalar

Stalkerware nedir? Korunma Yolları

Bu tür uygulamalar insanları tehlikeye sokar..

Stalkerware nedir?

Stalkerware, metinleri ve telefon görüşmelerini kesmek, konumunuza erişmek, web tarama etkinliğinizi günlüğe kaydetmek ve kameranızı veya mikrofonunuzu açmak için başkalarının cihazınıza yükleyebileceği geniş bir uygulama grubunu ifade eder. Böyle bir uygulama tarafından toplanan bilgiler tipik olarak stalkerware’i yükleyen kişi tarafından erişilen bir portala veya tamamlayıcı uygulamaya gönderilir.

Uygulamalar her türlü telefona yüklenebilir, ancak iPhone’larda stalkerware’i çalıştırmak biraz daha karmaşıktır. Stalkerware’i yükleyen kişinin genellikle bir uygulamayı yüklemek için kullanıcının telefonuna fiziksel erişimi olması gerekir. Stalkerware’i yükleyen kişinin hedefin iCloud kimlik bilgilerine sahip olması ve diğer kişinin telefonunun yedeklemelerine erişmesine izin vermesi bunun en büyük istisnasıdır.

 

Stalkerware yasadışı mı?

İzniniz olmadan cihazlarınızda gizli casusluk yapmak yasa dışıdır. İz de öyle. Ayrıca, uygulamalar genellikle Google ve Apple tarafından işletilen uygulama mağazalarının hizmet şartlarını ihlal eder ve sıklıkla bu mağazalardan kaldırılır.

İnsanlar yine de bir uygulama mağazası yerine uygulama üreticilerinin web sitelerinde satışa sunulan uygulamaları bularak ve zaman zaman bir hedef telefonunun temel güvenliğini jailbreak yaparak zayıflatır. Uygulamalar genellikle çocuk veya çalışan izleme hizmetleri olarak satılır, ancak kolluk kuvvetleri yetkilileri ve aile içi şiddet uzmanları gibi bir cihazda algılanamayacakları için kötüye kullanım için olgunlaşırlar.

Stalkerware kullanan kişilerin kovuşturmaları olmuştur, ancak bunlar nadirdir.

 

 

Telefonumda Stalkerware olup olmadığını nasıl anlarım?

Bu zor olabilir. NortonLifeLock araştırma grubunun teknik direktörü Kevin Roundy, yazılımın genellikle ya zararsız bir simge (pil monitörü gibi) göstererek ya da hiç simge göstermeyerek kendini gizlediğini söylüyor.

Stalkerware uygulamalarını araştırırken, Roundy müdahaleci yazılımla birlikte çalışan diğer uygulama kategorilerini tanımladı. Bunlardan biri, bir stalkerware uygulamasının simgesini ekranınızdan kaldırabilen bir uygulama gizleme uygulamasıdır.

Bir uygulamanın simgesi telefonunuzda gizli olsa bile, ayarlarınızda cihazınızda çalışan uygulamalar listesinde bir öğe olarak görünmelidir. Roundy, uygulamanın hala onu hemen stalkerware olarak tanımlayan bir etikete sahip olmayacağını söylüyor, bu yüzden tanımadığınız herhangi bir uygulamayı arayın. Bunlar hakkında daha fazla bilgi bulabileceğinizi görmek için alışılmadık görünen uygulamaları çevrimiçi olarak başka bir cihazda arayabilirsiniz.

Bir Android cihazı kullanıyorsanız, ek bir adım telefonunuzda virüsten koruma yazılımı kullanmaktır. (İPhone’lar için herhangi bir virüsten koruma yazılımı yoktur.) Kaspersky, Malwarebytes ve NortonLifeLock’un virüsten koruma yazılımı, yazılımı tarar ve bilinen stalkerware uygulamaları bulmaları durumunda kullanıcıları uyarır.

Cihazınızı yerel bir polis bölümüne de götürebilirsiniz. Kaynaklar ve eğitim bir yerden bir yere değiştiği için birisinin size yardım edebileceği garanti edilmez. Yine de, bazı bölümlerde aile içi şiddet konusunda uzmanlaşmış ve yazılım tarama cihazları konusunda eğitim almış memurlar bulunmaktadır ve yardımcı olabilirler.

Stalkerware’i silmeli miyim?

Uygulamayı silmek dikkate alınması gereken bir seçenektir, ancak kararı dikkatli bir şekilde vermelisiniz. Stalkerware uygulamalarının silinmesi, eşinizi veya eski sevgilinizi daha da korkutucu davranışlarda bulunmaya yönlendirirse sizi daha da tehlikeye sokabilir.

Aile İçi Şiddeti Sonlandırmak için Ulusal Ağdaki güvenlik ağı projesini yöneten Erica Olsen, uygulamanın silinmesinin onu yükleyen kişiye bir mesaj gönderdiğini söylüyor: Bunu yaptığınızı biliyorum ve artık cihazım üzerinde artık kontrolünüz yok . Olsen kaybı, kontrol kaybı ve stalkerware yüklemek için sorumlu tutulabilecekleri korkusu, bazı insanları “şiddeti tırmandırmaya veya gizli bir tacizi takip ederek taarruz haline getirebilir” dedi.

Bu endişeler, birden fazla virüsten koruma şirketinin neden stalkerware’i kullanıcılarının telefonlarından otomatik olarak silmemesidir.

Kaspersky’nin Kuzey Amerika için hükümet ilişkileri başkanı Tara Hairston, “Karar onların olmalı” dedi. “Çünkü maalesef bu risk var.”

Silme, yok etme veya değiştirme

Herhangi bir riskin uygulamayı silmeye değer olduğuna karar verebilirsiniz. Bu durumda, izleyebileceğiniz birkaç rota vardır.

İlk olarak, uygulamanın kamera ve mikrofon gibi şeylere erişimini kesebilir ve ardından telefonunuzdan silebilirsiniz. Bu işlem değişiklik gösterebilir ve belirli uygulamaların silinmesine ilişkin kılavuzlar çevrimiçi, hatta bazen uygulama üreticilerinin web sitelerinde bile bulunur. Silme, alabileceğiniz en az yıkıcı yoldur, ancak telefonunuzda sizi gözetleyebilecek bir şey olup olmadığı hakkında sürekli soru sorabilir.

Cihazınızın güvende olduğundan hala emin değilseniz fabrika ayarlarına sıfırlayabilirsiniz. Bu, telefonunuzu kutudan çıkar çıkmaz bulacağınız duruma geri yükler. Tüm hesaplarınızdan çıkış yapacaksınız ve satın alma işleminden sonra telefonunuzda yüklü olan tüm ekstra uygulamalar kaybolacak. Fabrika ayarlarına sıfırlamadan önce, başka bir yere kaydetmediğiniz fotoğrafları veya dosyaları yedeklemek önemlidir.

Son olarak, yeni bir cihaz alabilirsiniz. Bu, özellikle mali durumunuz sıkıysa veya partneriniz harcamalarınızı kontrol ediyorsa, herkesin duyması zor bir tavsiyedir. Yine de Allie bunu yapmaya karar verdi.

Telefonunda veya bilgisayarında olabilecek herhangi bir yazılımdan kurtulabileceğini bilmiyordu ve eski partnerinin hacklemeyle ilgili bildiklerinden daha fazlasını öğrenebileceğini düşünmüyordu. Cihazlarını kullanmayı bıraktı ve yenilerini aldı.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.