Donanım

SSD Satın Alma Rehberi

Son yıllarda adını sıkça duymaya başladığımız SSD yani Solid Stata Disk bilgisayarlarda bulunan ve bilgileri saklamada kullanılan hard disklerin yerine geçen oldukça hızlı bir teknolojidir. Hard disklerde yer alan plakaların üzerine yazılan bilgiler SSD teknolojisinde NAND flash yongalar üzerine yazıldığı için kullanıcılara yüksek hız, sessiz çalışma, az enerji kullanımı gibi ayrıcalıklar sunan bu ürün bilgisayarındaki hard diski yenilemek isteyenler için oldukça fazla seçenek sunuyor. Bu seçenekler arasından tercih yapacaksanız işte dikkat etmeniz gerekenler:

İhtiyaca Yönelik SSD Seçin!

SSD teknolojisi hard disklerde kullanılan teknolojinin de ötesinde hızlı ve kolay taşınabilir yapıda olan ürünlerdendir. Bu ürünlerin piyasada farklı ihtiyaçlara hitap eden boyutları bulunduğu için sizin bu ürünü hangi amaçla kullanacağınızı belirlemeniz boyutunu da seçmenize yardımcı olacaktır. SSD belleklerde en az 16 GB depolama özelliği bulunurken en fazla ise 500 GB depolama yapılabiliyor. Özel programlarınız varsa ya da çok fazla veri depolaması yapacaksanız 256 GB ve üzeri bir SSD seçebilirsiniz. Ancak depolamada sadece Word dosyaları, müzikler, resimler gibi ufak boyutta olan şeyler için SSD tercih edecekseniz 16- 64 GB arası da sizin için yeterli olacaktır.

SATA III Arabirimleri Tercih Edin!

SSD ürünlerde arabirim yani veri gösterim hızı SATA başlığı altında incelenmektedir. Günümüzde ise SATA II ve SATA III olarak sunulan SSD belleklerden SATA III özellikte olan 550 MB/s hızı ile SATA II arabiriminden daha hızlı performans sunmaktadır. Eğer bilgisayarınız SATA II ayarlı ise yine SATA III alabilirsiniz. Çünkü SATA III hem gelişmiş bir arabirim hem de SATA II özelliği taşıyabilecek bilgisayarlarla da uyumlu.

Ön Bellek ve Kontrol Yongasına Dikkat!

SSD satın alırken bu ürünün sunduğu ön bellek genişliğine dikkat etmelisiniz. Ön belleği geniş olan SSD ürünler daha yüksek performans sunarlar. Ayrıca kontrol yongası seçimlerinde Sandforce ya da Marvell seçeneklerinden birini tercih ettiğinizde okuma ve yazma hızının yüksek olduğu ve depolamada yüksek sıkıştırma kapasitesine sahip olan bir SSD almış olursunuz. SSD alırken eklenen her özellikle birlikte fiyatlar artabilir ancak doğru bir piyasa araştırması sonrasında istediğiniz modeli bulabilirsiniz.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.