Spotify ile Apple’ın Kavgası Büyüyor

0
35

Online müzik dinleme hizmeti sunan Spotify ile Apple arasındaki ipler bir kez daha gerildi. Apple Music isimli uygulamasının Spotify’nin gölgesinde kalmasını istemeyen Apple, Spotify’nin son güncellemesinin mağazada yayınlanmasını reddetti.

Red sebebi olarak ise Spotify’nin Apple’ın geliştirmiş olduğu iTunes ödeme yöntemini kullanmıyor oluşu gösterildi. Ayrıca Apple, Spotify’nin bu ödeme yöntemini kullanmaya başlamadığı müddetçe mağazaya yeni güncelleme veremeyeceğini de bildirmiş bulunuyor.

Konuyla alakalı rahatsızlığını Apple’a mektup yazarak gönderen Spotify yetkilileri, bu mektubu online olarak da tüm kullanıcılarla paylaştı. Horacio Gutierrez’in kaleme aldığı mektupta “App Store’daki güncellemeleri kabul ederken rekabet kurallarına aykırı hareket eden ve sektörde tekel olmaya çalışa Apple ile aynı safta yer alamayız” ibaresine de yer verildi. Mektup şu sözlerle sonlandı: Gelinen bu noktada ABD ve AB’nin belirlemiş olduğu rekabet kurallarına aykırılığın had safhaya çıktığını görüyoruz. Apple’ın iOS platformunda Spotify ile mücadele edebilmek için ödeme yöntemlerini bahane etmesi bardağı taşıran son damla olmuştur.

Spotify, Apple’ın ödeme yöntemlerini kullanmamakta ısrarcı. Çünkü Apple, bu yöntemle yapılan her alışverişten yüzde 30 oranında kesinti uyguluyor. Ve bunu zorunlu kılıp tüm alternatifleri geçersiz bırakıyor. Yalnızca Spotify değil, birçok bağımsız uygulama geliştiricisi de bu fahiş komisyon oranından bir hayli rahatsız.

BBC Newsbeat ekibi daha detaylı bilgi almak için Spotify ekibiyle irtibat kurmaya çalıştı ama yöneticiler sessiz kalmayı tercih etti.