Sosyal Ağlarda Paylaşımlar Hangi Gün ve Saatte Yapılmalı?

Sosyal ağlardaki paylaşımlar doğru zamanda yapılması, daha çok sayıdaki kullanıcıya erişim imkanı sağlayacaktır. Bu neden paylaşımları ne zaman yapmalıyız?

0
38

Facebook, İnstagram ve Twitter gibi sosyal ağlar modern insanın yaşamında pek çok faktörden daha fazla yer tutuyor. 2000’li yıllarda akıllı cihazlarında yaşamda kendisine yer bulmaya ve yaşamın önemli faktörlerinden birisi haline gelmesi modern insanın yaşamının her anının sosyal ağlarda geçmesine neden oluyor. Bu durumda sosyal ağ tutkunlarını yaratıyor ki bu kişiler için paylaşımların yüksek beğeni veya tıklanma alması oldukça önemli bir konudur.

Kişisel sayfanın tanıtımı veya iş yeri web sayfasının tanıtımı fark etmeksizin sosyal ağlardaki paylaşımlar doğru zamanda yapılması, daha çok sayıdaki kullanıcıya erişim imkanı sağlayacaktır. Sosyal medya üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen istatistiksel bir gerçektir. Bu yüzden Twitter, Facebook ve İnstagram gibi sosyal ağlarda yapılacak paylaşımların gün ve saati özenle seçildiği takdirde daha fala kullanıcıya ulaşılabiliyor. Yapılan araştırmalara göre sosyal ağlar ve bu ağlarda paylaşımlar için tercih edilebilecek en ideal paylaşım gün ve saatleri;

Twitter

Twitter üzerindeki paylaşımlar için yapılan araştırmalar, paylaşımlar için en ideal günlerin pazartesi ve Cuma günleri arası olduğunu gösteriyor. Paylaşımlar için en ideal saat ise öğleden sonra ile 18:00 arasıdır. Paylaşımlar için tercih edilebilecek en kötü saatler ise 20 sonrası, Cuma günleri 15:00’ten sonrasıdır.

En yüksek katılım oranlarına ise Çarşamba öğleden sonra ve 17:00-18:00 arası ulaşılabiliyor. Günlük ortalama en az 5 tweet veya günde ortalama 14 tweet paylaşımı yapılabilir. Bazı araştırmalara göre ise günde 30 tweet paylaşımı yapılabileceğini belirtiyor.

Facebook

Facebook üzerinde paylaşım yapmak için en doğru günler Çarşamba ve Pazar günleri arası olduğu tespit ediliyor. En doğru paylaşım saatler ise 13:00-16:00 arası olarak belirtiliyor. En çok paylaşımı yüksek olasılıkla 13:00’te, en çok tıklamayı ise 15:00’te alınacaktır.

Facebook üzerinde paylaşım için tercih edilmemesi gereken saatler ise Çarşamba 08:00 öncesi ve 20:00 sonrasıdır. En yüksek katılım oranları ise Çarşamba günleri gerçekleştiriliyor. Gün içerisinde en az 1 gönderi, en fazla 2 gönderi paylaşılması ise faydalı olarak görülüyor. Haftada 5-10 gönderinin aşılmaması da önerilerden birisidir.

İnstagram

İnstagram üzerinden araştırmalar, fotoğrafların gün içerisinde her zaman paylaşılabileceğini gösteriyor. Ancak pazartesi günleri diğer günlere göre biraz daha öne çıkıyor. Bunun dışında en iyi saatin hangisi olduğu konusunda net bir şey söylenemez. Ancak diğer saatlere göre biraz daha uygun olarak 07:00-09:00, 11:00-15:00, 16:00-18:00 aralıkları gösterilir. Katılım oranlarında Pazar günleri biraz düşüş yaşanıyor. Bazı kişilere göre fotoğraflar Pazar günleri 15:00 ile 16:00 arasında paylaşılmasının faydalı olacağını gösteriyor. En yüksek katılım oranları ise Çarşamba saat 17:00’de ulaşılabiliyor.