Sony Laowa 12mm f / 2.8 geniş açılı objektif İnceleme

0
103

Sony Laowa 12mm f / 2.8 geniş açılı objektif İncelemesi

Çoğunuz Laowa adını şu an duymuşsunuzdur . Yakın zamana kadar bilinmeyen bir markaydılar, ancak Laowa 12mm f / 2.8 geniş açılı objektif iyi karşılandı.

Laowa (Venus Optics) yenilikçi lensleri ile tanınan bir Çin markasıdır. Laowa, Sony E-mount desteğini, E-mount için özel olarak tasarlanmış olan 15mm f / 2’yi, DSLR bağlantılarının lenslerinden daha küçük ve hafif hale getirerek destekliyor.

İki yıl önce, Photoowa’daki Laowa’lı erkeklerle beraberken 15mm’lik prototipi test ettim. Çerçeve boyunca netlikten etkilendim ve son sürümü denemeye hevesliydim. Şimdi bu lensi bir süredir yaşadım, bu konuda iyi bir yorum yazma konusunda kendimi emin hissediyorum.

Ben kullanılan Laowa 15mm f / 2 a üzerinde Sony a7R III kendi ülkemde Hollanda ve Dubai, Norveç ve İzlanda için aldı. İnternette bir dizi yorum gördüm, ancak esas olarak gerçek dünyadaki pek çok örneği olmayan teknikti. Bu derlemede, bu lensin “gerçek dünya kullanımı” nda nasıl davrandığını tartışırım. Makalelerimi okuyan çoğu insan benim bir manzara fotoğrafçısı olduğumu biliyor.

Böyle hızlı bir lens için oldukça küçük olduğunu fark edeceksiniz. Bunun sebebi, Sony E-montajı için özel tasarım ve aynasız fotoğraf makinelerinin daha kısa olması. Sadece bu değil, objektifde de otomatik netleme veya elektronik bağlantılar yok. Sağlam bir metal parçası, plastik yok. Lens iyi inşa edilmiş.

Bu yüzden çok hafif değil ama çok ağır değil. Küçük boyutu ile lens hala 500 gram ağırlığındadır. İlk sefere bakmanın en güzel yanı boyut ve… ne kadar güzel görünüyor! Sony A7 modelinde çok güzel görünüyor ve eski film fotoğraf makinelerini çekerken neredeyse hiç bitmiyor. Sadece iyi görünüyor ve hissediyor.

Objektifi sürekli olarak incelediğimizde birkaç ilginç ayrıntı görüyoruz. Güzel bir detay, lens üzerinde işaretlenmiş giriş öğrenci işaretleyicisidir. Bu panorama raylı panoramalar çekmek için kullanışlıdır.

Ardından, lensin yanındaki ‘Tıkla’ düğmesi. Bu lensi tasarlarken Laowa’daki adamların akıllarında video vardı. Odak halkası çok pürüzsüz ve güzel bir direnç sağlar. Bu lensi tarlada kullanırken durum böyle değildir. Yine, video için güzel.

Tam manuel lensin odak mesafesi (hem ayak hem de metre olarak) ve diyafram açık olmalıdır. Bu lensin elektronik bağlantıları yoktur, dolayısıyla EXIF ​​verilerini kullanamazsınız.

 

Lensin çapı 72 mm’dir ve objektif kaputu ayrılabilir. Bu, kolayca filtre ek olarak çok kullanışlıdır. Laowa, ‘filtre dostu’ lensleri için zaten 12 mm f / 2,8 serbest bırakıldıklarında 100mm filtrelere de sahip olduklarını duyurdular. Bu hızlı% 100 filtrelerle bu trendi kolaylıkla sürdürdüler.

Buradaki güzel şey, çapın Sony Zeiss 16-35 f / 4 ile aynı olan 72mm olması. Bu nedenle, filtrelerle 16-35 f / 4 kullanıyorsanız, bunları herhangi bir değişiklik veya halka olmadan objektife ekleyebilirsiniz. Burada geliştirilebilecek küçük bir şey, lens kapağının takılmasıdır. Sık sık takarken iyi ‘tıklatmaz’.

Alan içerisinde

Görsel olarak ve kağıda bu lensin ilk izlenimleri mükemmeldir. Sahada nasıl çalışır? Bu belli ki en önemlisi. Zaten 100mm filtre sistemimiz var (72cm Çapı iplik), artı bir artı. Bu objektifi sahada kullanırken ilk olarak odağın çok hassas olduğunu fark ettim.

Peyzaj fotoğrafçılığında manuel odaklama ile problemim yok. Aslında bunu tercih ederim çünkü% 100 otofokusa güvenmiyorum. Manuel odaklama bana en büyük kontrol miktarını verir. Laowa 15mm’nin odaklanması, özellikle geniş açık diyaframlarla çok hassastır. Yeni Sony gövdelerinin odak noktası iyileştirme özelliği, onunla harika çalışıyor.

Bu lens ile karanlıkta odaklanmak da kolaydır. Sadece rastgele bir ışık kaynağı seçin ve odaklanmak için kullanın. Yine de büyüdüğünüzden emin olun, çünkü tekrar: odaklama çok hassastır. Onu karanlıkta kullandım, birkaç kez özledim çünkü çok hassastı. Ama bir kez asıldığın zaman, keskin bir şekilde açık.

Netlik

Bu objektif, f / 4 ila f / 14 civarında biraz durduğunda oldukça keskin. Tüm merkez, köşe ve kenar keskinliği, yüksek fiyatlı Zeiss astarlarıyla mümkün olmamasına rağmen çok iyi. Objektif bu andan itibaren en yüksek çözünürlüklü Sony fotoğraf makinelerinde iyi performans gösteriyor (a7R II ve a7R III) ancak gelecekteki 100mp sensörlerin iyi olup olmayacağından emin değilim. Ancak, bu mercek çok rekabetçi, ben deli keskinlik beklemiyordum.

Güzel olan, bu lensin ‘Sıfır Bozulma’ terfileriyle tanınması. Bu lens gerçekten de sıfır distorsiyona yakın. Lightroom için lens profilleri mevcut olduğu söylendi, ancak bunları kullanmakta zorlanıyorum. Genelde vinyet düzeltme yapmak için kullanılırlar. Ufuk çoğunlukla sıfır distorsiyona yakındır. İşte f / 11 at bir cityscape bir atış:

Sony a7R III, Laowa 15 mm, f / 11, ISO 100, 8s

Bu sonuçlar genel olarak çok iyi. Postada ekstra netlik uygulanmadı. İşte ISO 2500 de 1/8 saniyede bir el atış. A7R III’ün vücut içi görüntü sabitlemesi burada harika çalıştı. F / 2’de geniş açık atış.

Sony a7R III, Laowa 15 mm, f / 2, ISO 2500, 1/8 s

Bu lens netlikte oldukça iyi bir performans sergiliyor ancak çok pürüzsüz, rüya gibi bir bokeh var. Belki de bu yüzden buna “The Dreamer” diyorlar. Minimum odak mesafesi yalnızca 15 cm’dir, böylece konularınıza çok yaklaşabilirsiniz. Bunu yapmak size şaşırtıcı sonuçlar verir. Neredeyse makro çekim gibi. Bokeh son derece güzel görünüyor. Bazı örnekler: aşağıda verilmiştir

Bunlar, Sony a7R III’den f / 2’de geniş açılmış, 15 cm’lik minimum odak mesafesindeki tüm görevlerdi.

Düşük Işık Performansı

Bu muhtemelen bu lensle ilgilenen pek çok insan için en önemli özellik: F / 2’de ne kadar iyi açık yapıyor. Düzgün odaklandığında (bu derlemede daha önce bahsedildiği gibi, bu biraz pratik gerektirir) bu lens net olarak açıktır. Böyle bir lens için merkez netliği çok iyidir.

Ancak, yıldızlara baktığımızda, performans o kadar da iyi değil. Köşelerde epey anormallikler ve koma görebiliyoruz. Bunu% 100’lük bir ekin için büyütürken göreceksiniz, ancak ‘sosyal medya boyutu’nda kimse görmeyecektir. İşte bir örnek:

 

 

Sony a7R III, Laowa 15mm, f / 2’de, ISO 6400, 6s

% 100 kırpma üst sol köşesi:

Bu lens açıkken hala gece çekimlerimin çoğunu yaptım. Köşelerdeki sapmalar hakkında çok fazla umurumda değil. Çekimler genel olarak çok güzel görünüyordu. Özellikle gece manzaraları çekerken, kenarlar ve köşeler çok fazla önemli değil. İşte bir panorama ya da yaklaşık 16 çekim:

Sony a7R III, Laowa 15mm f / 2 f / 2’de, panoramada ya da her çekimde ISO 3200 ve 2.5’lerde yaklaşık 16 çekim çekildi. Ön plan daha yakın odaklandı. Ay ışığı ve yoğun aurora ile sahne aydınlatıldı ve hızlı panorama çekimi için hızlı bir enstantane hızı kullanıldı. Bu atış, hareketli aurora yüzünden teknik olarak zordu.
Başka bir panorama a7R III, Laowa 15mm f / 2, panoramada veya ‘her çekimde kaç tane ama muhtemelen yaklaşık 20’, ISO 6400, yaklaşık 6 saniyede çekilmiş.

Bu lens, panoramalar için çok iyidir, çünkü dikişi kolaydır.

Bu objektifle ilgili hoş (kişisel tercih) bir şey, hızlı diyaframlarda bile çok güzel yıldızlar yaratmasıdır. Burada, f / 4’te çekilmiş bir Dubai fotoğrafının örneği ve ışığın doğrudan lensin içine geldiği yer.

Sony a7R III, Laowa 15 mm f / 2, f / 4, ISO 100, 1/3 saniye.

Bu lens, ışık doğrudan vurduğunda çok güzel yıldızlar yaratır.

İşte diğer örnek çekimlerden birkaçı:

Sony A7RIII, Laowa 15 mm, f / 14, 1.3s, ISO 100
Sonya7R III, Laowa 15 mm, f / 11, 2,5s, ISO 100
Sony a7R III, Laowa 15 mm, f / 8, 1 / 10s, ISO 100. 16 × 9 kırpma
Sony a7R III, Laowa 15mm, f / 4, 1 / 160s, ISO 160, Panorama veya 3 çekim.
Sony a7R III, Laowa 15 mm, f / 4, 25s, ISO 1600

Bu lensi kullanmaktan zevk aldım. son birkaç ay içinde. Küçük form faktörünün ve düşük ışıkta iyi performansın bir araya gelmesi, genellikle bu lensi etrafa getirir.

Özetle

Güzel nokta:

 • Küçük boy
 • Çok hızlı diyafram veya f / 2 (geniş açı için)
 • Sıfır bozulmaya yakın
 • Iyi yapı kalitesi
 • Sökülebilir başlıklı 72mm filtre ipliği. 100mm filtreler alır
 • Tüm çerçevede iyi netlik
 • Video için iyi işlevsellik: tıklamayan diyafram, pürüzsüz ve hassas odaklama
 • Güzel yumuşak Bokeh
 • Makro çekimlerine yakınlaşmanızı sağlayan 15mm odak uzaklığı
 • Iyi fiyatlandırma

Daha az puan:

 • Elektronik bağlantı yok, dolayısıyla EXIF ​​verileri yok.
 • Geniş çekim yaparken köşeler daha iyi olabilir
 • Otomatik Netleme Yok (bu benim için olumsuz olmasa da)

Bu Lens Satın Almalı mı?

Bu lens sadece pek çok şeyi çok iyi yapıyor. En güzeli, filtreleri onunla birlikte kullanabilmeniz. Sony E-mount için iyi bir netlik ile hızlı bir başbakan arıyorsanız, bu iyi bir satın alma. Bir kameraman iseniz bu lens harika. Yıldız ve sütlü fotoğrafçılık için bu lens çok iyi. Şu anda bu lensi fotoğraf makinemde taşıyorum çünkü neredeyse ışık. Bir seyahat ve manzara fotoğrafçısı olarak, bu benim için en önemli şey.Objektifin rakiplerine bakarsak, bu lensi Samyang ile kıyaslayabiliriz. 14mm f / 2.8 Sony E-mount (yeni model) için tasarlandı. Samyang da pek çok şeyi çok iyi yapıyor. Aynı ağırlıkta. Bu lensin netliği de çok güzel ve otomatik netleme özelliği var. Dolayısıyla, otomatik odaklamaya değer verirseniz, Samyang sizin için olabilir. Samyang da biraz daha ucuz.Bununla birlikte, Samyang filtreleri almaz ve aynı zamanda Laowa’dan çok geniş açıklıklarda daha az keskindir (Laowa f / 2’ye gider ve Samyang f / 2.8’de biraz yumuşaktır). Şu anda ilginç olan bir başka lens de yeni Sigma 14mm Art f / 1.8 . Bu lensin duyduğuma göre köşeleri geniş açıkta bile çok keskin. Ancak, iki kat daha ağır ve iki kat pahalı. Bu sadece bir tercih meselesi ve hızlı geniş açılı bir objektif kullanırken değer verdiğiniz şey.