Solar Impulse 2 Dünya Turunu Tamamladı

0
39

Enerjisini yalnızca güneşten karşılayan ve 15 aylık zorlu bir yolculuğa çıkan Solar Impulse 2 isimli uçak, dünyanın etrafını dolaştığı turu nihayet tamamladı. Geçtiğimiz gün 2015’in Mart’ında seyahatine başladığı Abu Dabi’ye iniş yaparak 25 bin millik uçuş rekorunu kıran uçak, gelecekte güneş enerjisiyle yolcu taşımacılığının pekala yapılabileceğine dair ümitleri yeşertmeyi başardı.

Yalnızca güneş enerjisi kullanarak dünyanın çevresinde bir tur atmayı başaran ilk uçak olan Solar Impulse 2 uçağının motorunda İsveçli mühendislerin imzası var. Dünyanın çevresini dolaşırken toplam 16 durakta mola veren uçak, hiçbir fosil yakıt kullanmayarak sadece yenilenebilir ve doğal enerji kaynaklarını kullandı.

Solar Impulse’nin başkanı ve pilot Bertrand Piccard yaptığı basın açıklamasında şu sözleri kullandı: Şuanki görevimiz insanları, şirketleri ve devletleri motive ederek güneş enerjisinin hayatın her alanında kullanılabileceğini ispatlamak.

Toplamda 17 bin 248 güneş enerjisi hücresine sahip olan uçakta 4 tane de elektrik motoru bulunuyor. Hücrelerde toplanan güneş enerjisi lityum polimer bataryalarda depolanarak uçağın gece de sorunsuz bir şekilde uçuşu sağlanıyor. Tıpkı Boeing 747’de olduğu gibi 71 metrelik bir kanat açıklığına sahip olan uçak, bünyesinde barındırdığı dev güneş enerjisi  hücreleri ve yalnızca 2 bin 300 kilogramlık ağırlığı sayesinde yolda kalmamayı başarmış bulunuyor.

Geçtiğimiz yıl Japonya’dan Hawaii’ye giderken uçağın bataryaları arızalanmış ve uçuş 9 aylık bir sekteye uğramıştı. Ayrıca Kahire’de de etkili olan kötü hava şartları sebebiyle 1 haftalık bir gecikme söz konusu olmuştu.