Snapchat Sanal Gerçeklik Gözlüğü Geliştiriyor

0
787

2011 yılında Evan Spiegel, Bobby Murphy ve Reggie Brown tarafından geliştirilen görüntülü, yazılı ve videolu yazışma uygulaması Snapchat uygulamasında günlük 10 milyar video izleniyor. Daha çok genç sosyal medya kullanıcıları tarafından tercih edilen Snapchat, bu başarısını sanal gerçeklik alanında da göstermek üzere kolları sıvadı. Financial Times’e yansıyan rapora göre Snapchat, tıpkı Google Glass veya Microsoft’un HoloLens başlığı gibi bir sanal gerçeklik gözlüğü geliştiriyor.

Snapchat geçtiğimiz günlerde de “Bluetooth Özel İlgi Grubu” isimli derneğe kayıt olarak kablosuz teknolojiler üzerine çalışmalar yaptığını duyurmuştu. Ki zaten Snapchat, bünyesinde barındırdığı filtrelerle bir manada sanal ve artırılmış gerçeklik hizmeti sunuyor. Kullanıcılar selfie fotoğraflarını çekerken kedi, köpek gibi karakterlere ait maskeleri yüzlerine uygulayabiliyorlar. Geliştirilmesi planlanan sanal gerçeklik gözlüğüyle bu maskeler bir adım daha ileri taşınabilir.

Vergence_Labs_Epiphany_Eyewear-large_trans++0RglTN43wyGR-NQABDM7EjdESp4UzChUBFX-5GejkTM

Google Glass veya Microsoft HoloLens gibi tasarım yönü zayıf, çirkin gözlükler yerine Snapchat’in geliştireceği gözlükler modaya daha uygun ve günlük hayatta kullanılabilir bir tasarıma sahip olabilir. Snapchat, Google Glass gibi akıllı gözlükler üreten Vergence Labs girişimini 2014 yılında 15 milyon dolara satın alarak bu yönde ilk işaret fişeğini vermişti. Vergence Labs, satın alma işleminden önce Ephiphany isimli akıllı bir gözlük geliştirmişti. Bu gözlük 32 GB’a kadar video kaydı yapabiliyordu.

Snapchat’in CEO’su Evan Spiegel de geçtiğimiz yaz tatilinde bu gözlüğe çok benzeyen bir modeli kullanırken kameralara yakalanmıştı.