Sınır Devriyesi’nde vefat eden 7 yaşındaki göçmen bir kızın ailesi, ABD yetkililerinin ölümüyle ilgili hesaplarına itiraz ediyor

0
42
  • Geçtiğimiz hafta Border Patrol velayeti vefatında ölen yedi yaşındaki Jakelin Caal’ın ailesi, ABD yetkililerinin ölümüne ilişkin hesabına itiraz etti.
  • ABD yetkililerinin söylediğine rağmen, Jakelin’e ABD’ye yaptığı yolculukta yiyecek ve su verildi ve sağlığı iyi durumdaydı, ebeveynleri Cumartesi günü yaptığı açıklamada.
  • Jakelin’in ailesi, yetkilileri ölüme “nesnel ve kapsamlı” bir soruşturma yürütmeye çağırıyor.
  • Ancak Guatemala müşaviri ayrıca Jakelin’in babasının Sınır Devriye ajanları hakkında “şikayette bulunmadığını” ve ona yardım etmek için ellerinden geleni yaptığını söyledi.

ABD Sınır Devriyesi’nde vefat eden 7 yaşındaki Guatemalalı bir kızın ailesi, gün boyunca yiyecek ya da su verilmediğini söyleyen ABD’li yetkililerden bir hesap konusuna itiraz ediyor.

Avukatlar tarafından yayınlanan bir bildiride , Jakelin Caal’ın ebeveynleri kıza 29 yaşındaki Nery Gilberto Caal Cuz, babasıyla birlikte yiyecek ve su verildiğini ve Meksika ile birlikte seyahat ederken sağlıklarının iyi olduğunu söyledi. Aile, Jakelin’in gözaltına alınmadan günlerce çölde seyahat etmediğini ekledi.

Teksas’ın Del Rio kentinde bulunan Guatemala konsolu Tekandi Paniagua, Jakelin’in babasıyla konuştuğu Associated Press’e verdiği demeçte. Konsey, Nery Caal ‘ın kendisine seyahat ettikleri grubun Meksika’ dan sınırdan 90 dakikalık bir yürüyüşle ayrılmış olduğunu söyledi.

Sınır Devriyesi yetkilileri, ailenin yorumlarına hemen cevap vermedi.

Paniagua ayrıca CNN söyledi “Sınır devriyeleri onu ve kızını tedavi konusunda hiçbir şikayetleri” Jakelin babası elindeki söyledi ve aracıları Jakelin yardım etmek ölçüsünde ellerinden geleni yaptığını açıkladı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here