arama

Sevgili Kamera Şirketleri: Lütfen 50mm ile 85mm arasında Hızlı Lens Yapın

Sevgili Kamera Şirketleri: Lütfen 50mm ile 85mm arasında Hızlı Lens Yapın
 • Google News Abone Ol
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Dilek Dilek

Bir süredir, en sevdiğim portre objektifi Sigma 85mm f / 1.4 art . Bu lens, çoğunuzun bildiği gibi, performans söz konusu olduğunda inanılmaz. Bu lensin fiyatı, şu anda mevcut olan bazı alternatiflerle karşılaştırdığınızda mantıksız değildir.

Sony kameralarımla daha fazla portre çekmeye başladığımda, Zeiss Batis 85mm f / 1.8 aldım . Bu lens aynı zamanda harika bir performans sergiliyor ve Sony a7R III’de göz algılamalı otofokus ile yüksek kaliteli sonuçlar elde etmek çok kolay.

Benim bir başka favori lensim Sigma 50mm f / 1.4 Art . Bu lens aynı zamanda harika bir performans sergiliyor ve yine de Canon fotoğraf makinemle kullanmama rağmen, Sony fotoğraf makinemle şimdi Zeiss 55mm f / 1.8’i tercih ediyorum. Bu odak uzunluklarının ikisi de dahil olmak üzere birçok fotoğrafçı için gerçekten popüler. Leica gibi 75mm lens sunan şirketler olmasına rağmen, şu anda sorun şu ki, büyük üreticilerin hiçbiri 50 mm ve 85 mm arasında geniş bir diyafram lensi sunmuyor.

Orta format

“Orta format görünüşü” ile ilgili bir şey duymuş olabilirsiniz ve daha büyük sensör seçeneklerini seçen fotoğrafçılar bunu değerli bir fayda olarak ele alma eğilimindedir. En boy oranları bir yana, bunu gerçek sensörün aksine objektifin bir özelliği olarak buldum.

Esasen, “orta formatlı görünüm”, herhangi bir odak uzaklığında sığ alan derinliği ile daha geniş bir görüş açısına sahiptir. Bu ayrıca çerçeveyi herhangi bir odak uzaklığıyla eşleştirmeye çalışıyorsanız, görüntüde daha az sıkıştırma yaptığınız anlamına gelir. Bunun sebebi, daha küçük bir sensörde aynı odak uzaklığından daha fazla çekim yapmak zorunda kalmanızdır.

Unutmayın, sıkıştırmanın odak uzaklığı ve nesnenizden ne kadar yakın veya uzak olduğunuzla ilgili hiçbir şey yoktur.

“Orta format görünüşü”, aynı zamanda, Hasselblad 100mm f / 2.2 gibi bazı benzersiz lenslerin mevcut olduğu gerçeğinin de altını çiziyor. Bunun benzersiz olduğunu söylüyorum çünkü bu merceğin bir karşılığı tam çerçeve kameralar için mevcut değil. Bu lens tam çerçeve üzerinde bir varsayımsal 65mm f / 1.4 ile karşılaştırılabilir. Bu odak uzaklığı, 50 ile 85 arasında oldukça iyi oturuyor. Hasselblad 100mm, iyi bir nedenden ötürü popüler bir portre merceğidir ve görüş açısı, bunun içinde büyük bir rol oynar.

Hasselblad’ın bir başka yeni objektifi ise X1D için 80mm f / 1.9’dur. Bu yine büyük sensör üzerindeki 100mm’ye benzer bir görünüm sunuyor. XCD 80mm’nin olağanüstü görüntü kalitesi ve nispeten eşsiz bir görünüm sunduğunu gördüm. Tam kare kameranızla “orta formatlı görünüm” istiyorsanız, 50mm ile 85mm arasında uzanan geniş bir diyafram lensi bunu üretmenin çok yolunu bulacak.

Leica

Leica, şu anda birkaç 75mm lens sunan tek tam çerçeve kamera üreticisidir. En son eklenenleri Noctilux-M 75mm f / 1.25 . Bu lensin ürettiği sonuçlar kesinlikle özeldir, ancak neredeyse 13.000 dolarlık bir fiyat etiketi ile çoğumuz için en pratik seçenek değildir. Bunun yerine, M10-P üzerindeki Leica 75mm f / 2 APO lens ile çekim yaptım ve sonuçların büyük bir hayranıyım. Biraz daha geniş görüş açısı, çekim tarzımla nispeten iyi uyuyor.

Bir merceği 65 mm veya 70 mm bile tercih ederdim ve bunun mükemmel olacağını düşündüm. Yine de, Leica üzerindeki 75mm objektif ile Sony veya Canon’da 85mm’den daha fazla çekim yapmaktan çok keyif aldım. Elbette, bu kişisel tercihten başka bir şey olarak bırakılabilir. Ancak, 50 mm ile 85 mm arasında bir seçenek çok popüler olacağını düşünüyorum.

Son olarak, aşağıdaki görüntü üzerinde odaklanmamın farkında olduğumun farkındayım, hala telemetre kameralarıyla olan deneyimim üzerinde çalışıyorum. Bunun bizi gerçek noktadan uzaklaştırmasına izin vermeyelim.

Akım Objektifleri

Bazılarınız 50 mm ve 85 mm’lik iki odak uzunluğunun yeterli olduğuna inanmaya meyilli olabilirsiniz. Portreler için 85mm ile çekim yapın ve daha geniş bir şeye ihtiyacınız varsa, 50 mm’yi kullanın. Bazılarınız, ikisi arasında bir lensin olması gerekip gerekmediğini ve kesinlikle söylüyorum diye sorabilir.

Daha geniş bir aralıkta bulunan lensleri düşünün. Şu anda Canon ve Nikon kadar uzun bir süredir devam etmeyen Sony aynasız kameralarla, aralarından seçim yapabileceğiniz geniş açılı objektifler var.

 • Zeiss Batis 18mm f / 2
 • Sigma 20mm f / 1.4 Sanat
 • Sigma 24mm f / 1.4 Sanat
 • Sony 24mm f / 1,4 GM
 • Zeiss Batis 25mm f / 2
 • Sony 28mm f / 2
 • Sony 35mm f / 1,4
 • Sigma 40mm f / 1.4 Sanat
 • Zeiss Batis 40mm f / 2

Tüm odak uzunlukları arasında mevcut olan lens sayısı neredeyse saçmadır. Bir kez daha, bu sadece Sony için, Canon ve Nikon için mevcut olanları bile kapsamadık.

Beni yanlış anlamayın, kesinlikle daha geniş açılı lensler için seçim yapmak için çok odak uzaklığı olduğu gerçeğini seviyorum. 50 mm ile 85 mm arasında daha fazla seçeneğimiz olsaydı neden bu kötü bir şey olurdu? Uzun kenara baksak ve tüm odak uzunlukları arasında kaç tane lens olduğunu düşünürsek; 50 ile 85 arasındaki bu boşluğu biraz tuhaf görünmeye başlar.

Sigma

Geçtiğimiz birkaç yılda Sigma, son derece yüksek kaliteli lensler üretmek için gerçekten bir isim yaptı. Sanat serisi lensleri neredeyse her zaman piyasadaki en iyi ürünlerden biri olarak övgüyle karşılanmaktadır. Sigma’nın yaptığı şeyin en büyük yanı, yeni şeyler denemekten ve benzersiz lensler sunmaktan korkmamak. Bir noktada bulunan 18-35mm f / 1.8 Art ve 24-35mm f / 2 Art gibi objektifler, en geniş diyafram açıklığı yakınlaştırır.

Sigma’nın da bu boşluğu doldurabilecek 70 mm’lik bir lensi var. Ne yazık ki, nispeten küçük açıklığı ve bir makro mercek olması nedeniyle; boşluğu doldurmuyor. Ben şahsen Sigma’nın 70mm f / 1.4 Art ve hatta 65mm f / 1.4 art lens gibi bir şey sunmak için mükemmel bir şirket olabileceğine inanıyorum. Bunun gibi bir lens, hem bokeh hem de netlik açısından inanılmaz bir performans sergileyecek. Sigma artık daha düşük mercekler üretmek için bilinmemektedir ve bunun gibi bir lens de markalarına uygun olacaktır.

Kanon

Canon’un EF montajı için 70mm f / 1.4 lens kullanabilme şansı benim görüşüme göre zayıf. Gelecek yıllarda ve gelecek yıllarda, EF montajı, RF montajının başarısına bağlı olarak eninde sonunda öldürülünceye kadar daha az ve daha az güncelleme görecektir.

Bunu söyledikten sonra, yeni RF montajları çok umut verici görünüyor. Görünüşe bakılırsa Canon gerçekten bu bağlantıyı deniyor ve yeni şeyler deniyor. Canon, 28-70mm f / 2 gibi geniş diyaframlı zoom lensleriyle sınırları zorluyor. Yeni ve daha ilginç lensler sunmaya başlamanın çılgınca olacağını düşünmüyorum.

İnsanlar EF montajından geçiş yaparken Canon odak uzaklığı arasında daha fazla lens sunmaya başlayabilir mi?

Son düşünceler

Odak uzunluğunda 50 mm ile 85 mm arasındaki 35 mm’lik fark aslında oldukça önemlidir. Tüm hakkaniyete göre, özellikle diğer odak uzunlukları arasındaki boşlukları düşündüğünüzde bu oldukça büyük bir boşluk. Bu, tüm kadroyu kapatmak için gerçekten başka bir odak uzunluğuna ihtiyaç duyan bir alandır.

Benim görüşüme göre, 70mm veya hatta 65mm f / 1.4 lens 50mm ve 85mm arasında Goldilocks tipi bir lens olacaktır. Potansiyel sıkıştırmaya gelince, çok uzun ve çok geniş değil, ikisi arasında da bir denge.

Ayrıca orta formattaki seçeneklerden aldığınız görünümü ve hissi seviyorum. Bu görünüm çoğaltılacak en kolay şey değil ve 65mm f / 1.4 gibi bir şey tam kare kameralar için mükemmel bir alternatif olabilir.

 

BENZER İÇERİKLER

etiketlerETİKETLER