Sanal Gerçeklik Nedir?

0
667

Sanal gerçeklik kelimesini birçok kez kullanıyoruz ancak ilk aklımıza gelen şey nedir ya da kafamızı karıştıran ne buna değinmek istiyorum. Sanal gerçeklikle biz ilk olarak matrix filmiyle tanışmıştır. İnsan beynini okuyan bir cihaz ve beraberinde de üç boyutlu gözlükler.  İşte bu açıklamayı kendimize bir çerçeve yapacak olursak sanal gerçeklik nedir bu konuya biraz açıklık getirebiliriz. Teknoloji artık iyiden iyiye büyüyor ve bu da beraberinde sanal ortamların yani gerçeklik hissiyatı veren duyguların deneyimlerin ortaya çıkmasına neden oluyor.

Teknik olarak baktığınız da sanal gerçek insanların olmadıkları yerde kendilerini varmış gibi hissetmesidir. Bugün görmüş olduğunuz üç boyutlu ortamlar bu nedenle kullanılıyor.  Bu boyuta girildiği anda direk olarak ortama dahil olabiliyorsunuz. İnsanların bu duyguya varabilmeleri için tasarımında kusursuz olması gerekir aksi takdirde istenilen etki yaratılamaz ve gerçeklik hissiyatı yakalanmamış olur.  Sanal gerçeklik ise bu duyguyu yaratabilmesine göre seviyesine göre değişkenlik ve farklılık gönderir.

sanal-gerceklik

Sanal Gerçeklik Seviyeleri

Kısmi Katılımlı Ortamlar:

Bir takım fiziksel unsur ve sanal imgelerin bir arada kullanılmasını gerektiren bu ortam, katılımcıya, gerçek dünya ile ilişkisini bütünüyle koparmadan bir gerçeklik hissiyatı yaşatır.

Tam Katılımlı Ortamlar:

Bu ortamda, katılımcının tüm duyusal algılarına hitap edilir ve katılımcının tabiri caizse “kendinden geçmesi” hedeflenir.

Sanal gerçeklik son dönemde teknoloji denince akla gelen ilk başlıklardan bir tanesidir ve bu nedenle de oldukça önemlidir. Biz onu normal hayatta sanalgerçeklik gözlüklerinden oldukça sık duyuyoruz.