Samsung’tan Yapımcılara Tizen Ödül Teşviki

0
65

Samsung, geliştiricilere duyuru yaptı ve çok fazla ilgi görmeyen Tizen temelli akıllı telefonlar için ciddi ödüller koydu.

Samsung, kendi geliştirmiş olduğu işletim sistemi olan Tizen temelli akıllı telefonlara yatırım yapacak. Eğer bu konuda ihtiyaç duyduğu desteği bulabilirse Apple iOS ve Android platformları için başarılı bir seçenek olmaya aday. Üstelik teknoloji devi, ilk başta Tizen Mobile App Incentive Program ( Tizen Mobil Uygulama Teşvik Programı) projesi için 10 milyon dolar ayırdı.

Samsung, yeni teşvik programını sadece sözde bırakmıyor. Bu işletim sisteminde, popülerlik bakımından ilk yüzde yer alan uygulamaların sahiplerine, kişi başı yaklaşık 10.000 dolar ödeyecek.

Her ne kadar Samsung açık bir şekilde söylemese de Google ile olan stratejik ortaklığından rahatsız. Samsung cephesinden sızan haberlere göre, Google’ın stratejik ortaklık şartlarını hızlı bir şekilde yerine getirmediği aynı zamanda Pixel ve Nexus gibi modellere daha fazla öncelik verdiğinden rahatsız olduğu açık bir şekilde görülüyor.

Ayrıca, Google, Pixel projesinde Samsung’dan gelen teklifleri kabul etmemiş. Galaxy Note 7 ile birlikte Samsung sıkıntılı günler yaşarken, Pixel XL gibi akıllı telefonlar, sektörde hakimiyetini sağlamlaştırıyor. Şuan için bu bilgiler her ne kadar dedikodu gibi gözükse de dışarıdan baktığımızda gerçeklik payının yüksek olduğu gözüküyor.

Samsung, ilk olarak Z1, Z2 ve Z3 modellerini Tizen işletim sistemi ile oluşturacak. Samsung Note 7 sorunundan sonra kullanıcıların ve geliştiricilerin Z serisine ne kadar ilgi göstereceği meçhul.