Samsung Pay Müşteri Memnuniyetinde Apple Pay’ı Solladı

0
52

ABD’de oldukça yaygın kullanılan ödeme yöntemleri arasında yer alan Samsung Pay, en büyük rakibi Apple Pay’ı müşteri memnuniyeti araştırmasında geçmeyi başardı. Diğer ülkelere nazaran cep telefonuna tanımlanan kredi kartlarıyla ödeme yapma alışkanlığının hayli yüksek olduğu ABD’de rekabet eden iki ödeme yöntemi; Walmart Pay, WeChat, ChasePay, PayPal, ve Barclays gibi rakipleri arasından kullanım kolaylıklarıyla sıyrılmayı başarmış bulunuyor.

ABD’deki pazar payının yüzde 33’ünü elinde tutan Apple Pay, yüzde 23’lük oranıyla Samsung Pay’a yüzdelik oranda fark atmış görünüyor. Araştırmayı yapan Auriemma Consulting Group (ACG), ABD genelinde 2 bin 4 adet müşteriyle yaptığı görüşmelerin sonucunda anket yapılan kişilerin yarısının Apple Pay kullandığını, bunlardan yalnızca 327’sinin Samsung Pay kullandığını da kamuoyuyla paylaşmış. Ancak her nasılsa Samsung Pay’ın müşterileri Apple Pay’e kıyasla yüzde 92’ye yüzde 84’lük oranla kullandıkları ödeme yönteminden çok daha memnun kalmışlar.

Ankete katılan görüşmecilerden yüzde 53’ü Apple Pay’i başkalarına tavsiye edebileceğini söylemiş. Bu rakam Samsung Pay’de yüzde 49. İki grup arasında kıyaslama yapıldığında ise Apple Pay kullanıcılarının, Samsung Pay kullanıcılarından yüzde 15 daha az harcama yaptığı ortaya çıkmış. Bu da demek oluyor ki bir Apple Pay kullanıcısı haftada ortalam 75 $ harcarken, Samsung Pay kullanıcısı 82 $ harcıyor.

Samsung Pay’i destekleyen akıllı telefon sayısının artmasıyla birlikte diğer Android kullanıcılarının da bu ödeme yöntemini kullanması ve arkadaşlarına tavsiye etmesi bekleniyor. Bu durum ise Apple Pay’in canını sıkacak bir gelişme olabilir.