Donanım

Sabit disk Ömrünü Tamamladımı? İşte işareti

Sabit disk belkide bilgisayarımızın hafıza kısmı diyebiliriz. Resimlerimizi, belgelerimizi, videolarımızı ve diğer değerli verilimizi saklamamıza olanak tanıyor. Sabit disklerin ömrü sanılanın aksine uzun soluklu olmamaktadır. Birçok laptop kullanıcısının günümüzde harici hard diskleri vardır ve bilgilerini burada saklamaktadırlar. Sabit disklerin ömrü kullanım şartlarına, sıcaklık, nem, hareket gibi etkenlere göre 5 ile 10 yıl arasında değişkenlik gösteriyor.  Sabit diskler işlevlerini tamamen yitirmeden önce ölmeye doğru ilerlediklerini gösteren belirtiler vermektedirler. Sizde bu belirtilerden alıyorsanız yakında bir sabit disk değişikliği ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Şimdi sizlere Sabit diskinizin ölümüne az biraz zaman kaldığını gösteren 5 belirtiyi söyleyeceğiniz.

İlk olarak pc’niz de sık yaşanan donmalar oluyor ya da mavi ekranların sayısı arttıysa endişelenmeye başlayabilirsiniz. Tabi bu ikisinin oluşmasında başka nedenlerde olabilir. Özellikle bu tür hatalar yeni bir Windows yüklemesinden sonra oluyorsa bozuk bir donanım parçasını işaret ediyor olabilir.

Sabit diskin bozulduğunu gösteren en önemli olay, hatasız olarak kaydettiğiniz belgelerinizin ya da verilerinizi tekrar açmaya çalıştığınızda bozuk bir şekilde açılıyorsa ya da kaydettiğiniz dosyalar ansızın kayboluyorsa, sabit diskiniz bozuluyor demektir. Bunun da  çok sayıda nedeni olabilir ama en önemlisi diskin bozulmaya başladığının göstergesidir.

10, sabit diskin bilgisayarın içerisinde dosyaları doğru bir şekilde saklayamadığı alanlardır. Bunlar işletim sisteminiz içerisinde gizli olarak tutulmakta olduğu için anlaşılması zordur. Bu dosyaları görmek için izlemeniz gereken yol şu şekildedir. Windows’unuzun bu dosyalar konusunda sıkıntı yaşayıp yaşamadığı öğrenmek için sürücüye sağ tıklayıp Özelliker’i seçin. Açılan menüden Araçlar’a gelip Şimdi denetle’ye tıklayıp diskinizi denetleyin. Tarama başlamadan önce “Bozuk bölümleri bulup düzeltmeye çalış” kutucuğunu işaretlemeyi unutmayın. Bozuk sektörlerin varlığı, sabit diskinizin tabiri caizse yatalak konuma geldiğini göstermektedir.

En kötü belirtilerin başında ise sabit diskinizden alışık olmadığınız garip seslerin geliyor oluşudur. Bu şekilde sesler geliyorsa çoktan sabit diskinizi kaybettiğinizi söyleyebiliriz. En kısa sürede önemli verilerinizi depolamanızı tavsiye ederiz. Son olarak sabit disketlerde bulunan S.M.A.R.T. verileri okuyarak çökmeyi önceden tahmin ettiğini eden programlar bulunmaktadır. Ancak S.M.A.R.T. verileri bu bakımdan çok da güvenilir değil.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.