Pokemon GO Nihayet Japonya’da Yayınlandı

0
30

Tüm dünyada fenomen haline gelen Pokemon Go oyunu, aradan geçen sürenin ardından nihayet anavatanı Japonya’da da oyuncuların kullanımına açıldı. iOS ve Android işletim sistemine sahip cihazlardan Pokemon Go’yu indirebilmek artık mümkün olacak.

TechCrunch’ın haberien göre Pokemon Go aslında geçtiğimiz Çarşamba günü yayınlanacaktı. Ancak Niantic ve McDonald’s aldıkları son dakika kararında oyunun açılışını ertelemeye karar verdiler.

Japonya genelinde 3 binden fazla şubede hizmet veren McDonald’s, Pokemon Go’ya sponsor olarak oyun içinde pokemon savaşlarının gerçekleştiği GYM ismi verilen lokasyonlara ev sahipliği yapmaya karar verdi. Buna göre oyuncular, diğer rakiplerle müsabakaya girebilmek için McDonald’s şubelerine gitmek zorunda kalacaklar. Pokemonların savaşının ardından kazanan taraf GYM’i ele geçirebilecek ve oyun içindeki altınları kazanma fırsatını da yakalayacaklar.

Her ne kadar dünya çapında oynanan bir oyun haline gelse de, birçok Pokemon Go oyuncusu oyunun en kritik anlarda donup takılmasından şikayetçi. Oyunun kullanıma açıldığı her yeni ülkenin ardından sunucuların daha da yetersiz kaldığını belirten oyuncular, yeni katılan oyuncuların sunucuların çökmesine yol açtığını savunuyor.

Özellikle yeni pokemon yakalarken sunucuların aşırı yüke dayanamayıp donması sonucu pokemonları elinden kaçıran kullanıcılar, bu ve bunun gibi hatalardan yakınıyor. Öyle ki Yeni Zelanda ve Avustralya gibi nisbeten küçük ülkelerdeki oyuncular da bu hatalardan ve sunucu kesintilerinden nasibini alıyor.

Pokemon Go, bu Cuma sabahı Japonya’daki oyuncular tarafından indirilebilir hale gelmişti.