Pokemon Go İlk Kez Bir Ülkede Yasaklandı

0
32

İran sınırları içerisinde Pokemon Go oynarken yakalanmanız durumunda hapsi boylamanız veya başınıza daha kötü işlerin gelmesi kuvvetle muhtemel.

Ülke genelindeki internet kullanımını düzenleyen ve çeşitli sitelere getirdikleri yasaklarla bilinen İran İnternet Yüksek Konseyi, güvenlik gerekçelerini sebep göstererek artırılmış sanal gerçeklik oyunu Pokemon Go’yu yasakladı. BBC’nin haberine göre bu yasak, dünya genelinde bir ilk.

Oyuncuların gerçek lokasyonları ziyaret ederek pokemon yakalamaya çalıştığı Pokemon Go oyununda İranlı yetkililerin ne gibi bir güvenlik riski bulduğu henüz bilinmiyor. Oyuncuların zaman zaman kazalar atlatması, sınır ihlalinde bulunması gibi olumsuz haberler hemen her ülkeden geliyor; ancak bunlar Pokemon Go gibi bir oyunun güvenlik gerekçeleriyle yasaklanmasını gerektirecek bir durum mu? Bilemiyoruz.

Yine BBC’nin aktardığı habere göre İranlı yetkililer oyunu bundan yaklaşık 1 ay kadar önce yasaklamaya niyetlenmişler. Ancak bu durumu oyunun geliştiricisi San Fransisco’daki Niantic firmasına da danışarak karar dökmek istemişler.

İşin bir ilginç tarafı da şu, Pokemon Go henüz İran’da resmi olarak kullanıma açılmadı. Üçüncü parti kaynakları kullanan, başka bir ülkeden giriş yapıyormuş gibi Pokemon Go’yu indirden kullanıcılar yolda gezinirken Pokemon yakalamaya başlamışlardı. Bu saatten sonra Pokemon Go oynamak isteyen İranlı vatandaşlar pokemonları yakalarken etraflarında herhangi bir devlet görevlisinin olmamasına dikkat etmek zorunda kalacaklar.

Pokemon Go, İran’da yasaklardan nasibini alan tek platform değil. İran hükümeti vatandaşlarının internet kullanımını katı kurallarla kısıtlıyor. Facebook ve Twitter gibi siteler de zaman zaman bu yasaklardan nasibini alıyor.