Bilgisayar

PC’niz İçin Bahar Temizliği Zamanı

Artık yavaş yavaş baharı hissetmeye başladık. Kış boyunca sürekli bilgisayarın başında bişeyler yedik, içtik. Çok uzun saatler kullandık. Birer makine olmalarına rağmen onlarında temizlenmesi gerekiyor. Hem klavye, Mouse ve ekran olarak temizlenmesi hem de donanımsal olarak detaylı bir temizlik yapılması gerekiyor. Yapılan araştırmalar bazı klavyelerin mikroplar için en iyi üreme bölgesi olduğunu söylüyor. Aynı şekilde Mouse’larda çok fazla kirlenebiliyor. Donanımsal olarak ise çok sayıda program indirip siliyoruz, bilgisayarın hafızasında kalan artıklar ve dosyalar pc’nin yavaşlamasına neden olabiliyor. Şimdi sizler ile genel bir bilgisayar temizliği yapalım.

İlk olarak klavyemizden başlayalım. Yapmanız gereken klavyenize sökmek ve içindeki pisliklerin dökülmesi için birkaç kez ters şekilde vurmak. Daha sonra nemli bir bez ile klavyenin tuşların arasını iyice silmeniz gerekiyor. İsterseniz bu iş için sıkışıtırılmış hava spreylerinden de yararlanabilirsiniz. Klavyeyi takarken iyice kuruduğundan emin olmalısınız.

Farenizin temizliği için ilk olarak pil ile çalışan bir fare kullanıyorsanız pillerini çıkartın. Daha sonra mikro fiber bez yardımıyla her tarafını en iyi detayına kadar iyice silin. Daha sonra klavyede olduğu gibi kuru bir bez yardımıyla tüm nemi kurulayın.

Şimdi sıra mönitör temizliğine geldi. Sıcaklık ve ışık yaydığı için sinekler tarafından en çok tercih edilen pc parçasıda dileyebiliriz. Temizlemek için alkollü spreyleri ve normal musluk suyunu kullanmanız tavsiye etmiyoruz. Sprey ekranın kaplamasına, musluk suyunun içindeki tuz ise ekrana zarar verebilir. Mikro fiber bez kullanarak yuvarlak hareketler çizerek ekranınızı fazla bastırmadan silin. Ekranda ki kirler tam olarak çıkmıyorsa saf su ile bezi biraz nemlendirebilirsiniz. Ekranı tekrar çalıştırmadan ekranın iyice kurumasını beklemelisiniz.

Bilgisayarın içinde bulunan bileşenleri de temizlemelisiniz. Özellikle fan kısmında bulunan tozu iyice temizlemelisiniz. Bunun için sıkıştırılmış hava spreylerinden ve elektrik süpürgelerinden yararlanabilirsiniz. Fan’ın temizliği bilgisayarınızın rahat bir şekilde çalışmasına yardımcı olacaktır. Onun için fan temizliği sırasından fan’ın dönmemesine dikkat edin. Ters dönmesi bile fan’a zarar verebilir. Son olarak da bir temizleme programı kullanarak eski programlardan pc’nizin hafızanda kalan küçük dosyalardan kurtulun ve pc’nizi rahatlatın.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.