PANASONIC’IN LUMIX S1R, UNAPOLOGETICALLY BLOCKY PRO FOTOĞRAF MAKİNESİ

0
105

2019 yılında piyasaya sürülecek olan bu yeni tam çerçeveli aynasız yarışmacı, kurucu profesyonellerle ilgili utangaç değil.

Photokina 2019’in dayanılmaz teması, içinde büyük sensörleri olan, yansıtmasız kameralar oldu. Leica, orta format S3’ü duyurdu , Fujifilm aynı orta format sınıfında GFX 50R’yi gösterdi ve Nikon ve Canon, yakın zaman önce açıklanan tam çerçeveli ayna modellerini getirdi: Z7 ve EOS R, sırasıyla.

 Sony, halihazırda satışa sunulacak mükemmel, tam çerçeveli, yansıtmasız kameraların tam bir portföyüne sahip olan Panasonic, Lumix S1 ve S1R’nin ortaya çıkmasıyla birlikte Photokina’da düzeltilen yüksek kaliteli bir model sunmayan son kalan önemli isimlerden biriydi. . Önümüzdeki sene başlayacak olan bu iki kamera arasındaki tek fark, S1’in 24 megapiksel sensöre sahip olması, S1R’nin ise 47 megapiksele kadar çıkması.

Yeni Lumix S serisi, profesyonel fotoğrafçılara hitap etmek için henüz Panasonic’in en samimi gayretidir. Şirket zaten Micro Four Thirds kameraları ile video tutkunları ve amatör tutkunları arasında bir üne sahiptir, ancak Photokina 2019, en güçlü atışını çekenlere çekmeye karar verdiği yerdir. Bu, hem kamera gövdesinde hem de Panasonic’in bu yeni sistem için sağladığı lenslerde toplam hava sızdırmazlığı ve çift görüntü sabitleme anlamına gelir. 

Başlangıçta, Panasonic’ten üç lens olacak – 50mm f / 1.4, 24-105mm zoom ve 70-200mm telefoto zoom – ve sekiz uyumlu Leica mercek seçeneği. Bunun nedeni Panasonic, Leica ve Sigma’nın yeni bir L-Mount Alliance’ı da duyurmalarıydı. Leica’nın mevcut lens montaj mekanizmasını benimseyen iki Japon şirketini görecek olan Photokina’da.

Panasonic, kendi mühendisliği soyağacısı ve diğerlerinden daha hızlı büyümesi gereken bir lens ekosistemi ile tam çerçeve yansıtmasız formatı popülerleştiren inkar edilemez lider olan Sony’nin beğenisine ayak uydurmak için tüm doğru hareketleri yapıyor.

 

Bu hafta Photokina’da Lumix S1R modelinin prototipini aldım ve Panasonic tasarımın henüz kesin olmadığını vurgularken, şu an kameraların 2019 sürümüne yeterince yakınız.

S1R büyük, heybetli ve düz çizgilerle ve dik açılarla dolu. Ergonomik olarak düzgünleşen Leica S3 ve incelikle rafine edilmiş Ricoh GRIII’i ele alan Panasonic modelinin, karşılaştırma yaparak son derece açısal olduğunu fark ettim. S1R, kamera gövdesinin geri kalanının sert görünümünü kıran, tıknaz, güzel kavisli bir kavrama sahip. Bu kamera canavarının nasıl davrandığına aşık olduğumu söyleyemem ama erken günlerde.

Tırtıllı mod kadranları, beyaz dengesi için özel kısayol düğmeleri, ISO ve pozlama ayarı ve kameranın üst kısmındaki LCD ekranı, profesyonellerin beğeneceği tüm özelliklerdir. Panasonic’in daha hızlı fiziksel kontrollere sahip olmasından dolayı operasyonda daha hızlı olacağına söz veren daha yoğun bir bakış açısını seçti.

Ne yazık ki, Panasonic prototiplerini şovda açmıyordu, bu yüzden Lumix S1R’deki ekstra geniş elektronik vizörde çalışamıyorum. Şirket, henüz herhangi bir EVF’nin en yüksek hassasiyetine sahip olacağına söz veriyor, bu yüzden kameranın sürümüne yaklaştıkça daha da ileriye bakacak bir şey.

 

Panasonic’in Lumix S lensleri, kameraların kendisi gibi büyük ve ağır olacak. Bu, tam kare kameralarla ve yüksek kaliteli camlarla çalışan herhangi birisini şaşırtmamalı veya şaşırtmamalıdır, ancak tüm hareketin aynasız bir şekilde yararını zayıflatır. Panasonic, Lumix S1R’nin üst kısmında hala bir pentaprism kamburunu koruyor, bu yüzden, bir çekim yapmak için viteslerinizi paketlerken gereken büyüklükte veya yerdeyken fazla tasarruf etmiyorsunuz.

Daha sonra, Panasonic’in bu kameralarla buluştuğu nokta, geleneksel tam çerçeve DSLR’lere kıyasla boyut avantajı olsun veya olmasın, üstün performans sunacak.

Panasonic Lumix S1 ve Lumix S1R, önümüzdeki yılın başlarında Panasonic’in ilk üç lensi ile satışa sunulmalı. Şirket, 2020 yılı sonunda sistem için 10 lens setini vaat ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here