Donanım

Nvidia’dan Uygun Fiyatlı Yeni HD Ekran Kartı

Ürettiği ekran kartlarıyla oyuncu bilgisayarlarının vazgeçilmezleri arasında yer alan Nvidia, son olarak iki yeni ekran kartı modelini daha satışa sunmaya hazırlanıyor. GTX 1050 ve GTX 1050 Ti isimli bu iki model, GTX 650’e nazaran yüzde 300 daha yüksek performans vaat ediyor. Bünyesinde Pascal mimarisini taşıyan grafik işlemcileri, yeni nesil oyunları hiçbir sorunla karşılaşmadan rahatlıkla oynatabilecek seviyede. Özellikle DOTA 2 ve League of Legends gibi e-spor oyunlarını yüksek FPS’de oynamak isteyenleri memnun edebilecek olan GTX 1050 ve 1050 Ti, Nvidia’nın GP107 işlemcisi üzerine inşa edilmiş. Üzerinde 3.3 milyar transistör taşıyan ekran kartlarının ikisi de 128 bitlik hafıza ara yüzüne sahip.

640 CUDA çekirdeğine ek olarak ekran kartında mevcut bulunan1,354Mhz’lik taban hızı, performans gerektiren anlarda 1,455Mhz’a kadar yükselebiliyor. Ayrıca 2GB GDDR5 hafızaya 7Gbps’lik bellek saat hızı eşlik ediyor. Satın aldığı ekran kartında enerji tüketimi değerlerini gözetenleri de unutmayan Nvidia, yeni modellerinin yalnızca 75 watt güç harcamasını sağlamayı başarmış. Herhangi bir oyun bilgisayarında en az 300 watt’lık bir PSU (Power supply) bulunduğu hesaba katılırsa, bu gerçekten mükemmel bir değer.

Peki, GTX 1050 ve GTX 1050 Ti arasındaki farklar neler?

Son dönemde giderek popülerleşen VR (Sanal gerçeklik) akımına ayak uydurmak isteyenler tercihlerini mutlaka 1050 Ti’den yana kullanmalılar. Sanal gerçeklik teknolojisinin kullanıldığı oyunlarla uyumlu olarak çalışan ekran kartı, Oculus Rift’le tamamen uyumlu. Ancak şunu da belirtmekte fayda var ki, Nvidia halen daha asıl önceliği VR olan müşterilerini GTX 1060 satın almaya yönlendiriyor. SLI desteğine sahip olmadığı için satın alacağınız her iki ekran kartının da başka bir kartla birlikte çalışmayacağını not etmek gerekir.

Grafik işlemcilerini donanım alanında işbirliği yaptığı markalar için hazırlayan Nvidia, bahsi geçen 1050 modelinin Asus, EVGA, Galaxy, Gigabyte, IGame, Inn3D, MSI, Palit ve Zotac gibi şirketler tarafından üretilmesine izin vermeyi planlıyor. Bu şirketler de kendi GTX 1050 modellerini özgün bir şekilde tasarlama hakkına sahip olacaklar. Hal böyle olunca kullanıcıları geniş bir fiyat aralığının beklediğini söyleyebiliriz. Yine de ilk gelen bilgilere göre GTX 1050’nin 109 $, 1050 Ti’nin ise 139 $’a satılması planlanıyor. Ancak en doğru bilgiye 25 Ekim tarihinde kavuşacağız.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.